Vybíráme nejlepší vinotéky pro rok 2020

Pokud jste o vinotéce ještě nikdy neslyšeli, tak v prvé řadě si vysvětlíme, co je vinotéka. Jedná se o speciálně navržený chladící spotřebič využívaný k uchovávání vína při ideální teplotě. Na rozdíl od běžné ledničky, vinotéka udržuje a distribuuje teplotu lepším stabilnějším způsobem. Uchovávání a následné podávání vína může být docela složitý proces, ale pokud se to provede správně, věřte, že si víno pak 100násobně víc vychutnáte.

Pokud vážně uvažujete o této investici v podobě nákupu vinotéky, měli byste mít dostatečný zájem o víno, potom tato investice nebude zbytečná. Podávání vína při správné teplotě vám umožní rozvinutí plné chuti a vůně. Pokud je vám jedno, jaké víno pijete a jste schopni do sebe „kopnout“ skleničku vína jen tak, nejspíše vinotéka nebude pro vás to pravé ořechové. Vinotéka je vhodná pro osoby, které si víno dokáži vychutnat.

Nejvhodnější teplota pro dlouhodobé uchovávání vína je 12–14 stupňů. Platí to jak pro bílé, tak i růžové, šumivé a dezertní víno. V tomto případě vám postačí vinotéka s jednou teplotní zónou. Pokud nemáte v plánu dlouhodobé skladování a chcete mít připravené víno rovnou k servírování, doporučujeme vinotéku se dvěma chladícími zónami. Takto budete moci udržovat svá vína při různých teplotách, a to 14-16 stupňů červená vína a 6-8 stupňů bílá, růžová a šumivá vína.

Nejprodávanější vinotéky roku 2020

V tabulce naleznete nejoblíbenější vinotéky dle Heureka.cz k říjnu 2020.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Guzzanti GZ 12B99%2 999 KčRecenze
Philco PW 12 F92%3 390 - 3 490 KčRecenze
Haier WS 32GAE94%9 890 - 12 990 KčRecenze
PHILCO PW 18 KF84%5 490 - 5 679 KčRecenze
Haier WS53GDA100%19 990 - 25 990 KčRecenze
Haier WS 50GA81%14 989 - 19 490 KčRecenze
GUZZANTI GZ 1285%2 899 - 3 959 KčRecenze
Haier WS30GA95%10 990 - 14 490 KčRecenze
Hoover HWC 200 EELW?13 890 - 13 990 KčRecenze
Haier WS 59GAE100%12 990 - 16 990 KčRecenze

Jak vybrat vinotéku?

Velikost a prostor

Už jste uvažovali, kam umístíte vinotéku? Na trhu najdete vinotéky v mnoha různých velikostech, ale každá z nich vyžaduje spoustu místa. Před koupí se předem ujistěte, že máte doma dostatek místa na umístění vinotéky. Někteří spotřebitelé raději volí vestavěnou verzi vinotéky, protože do kuchyně lépe zapadá než volně stojící modely.

Níže si podrobněji popíšeme dva typy vinoték.

Samostatně stojící vinotéka – je nejběžnějším typem vinotéky. Tento typ vinotéky můžete umístit jak na podlahu, tak i stůl. Nezapomeňte vinotéku umístit tak, aby na každé straně a v její zadní části měla několik centimetrů prostoru. Tímto způsobem zajistíte, aby se vinotéka mohla zbavit přebytečného tepla. Výhodou volně stojící vinotéky je její případná snadná manipulace.

Vestavěná vinotéka – má obvykle stejnou šířku jako běžná kuchyňská linka. Jestliže si vyberete tento typ vinotéky, ujistěte se, že na ní máte dostatečný prostor. Pokud byste neměli, musel by se prostor zcela přestavět, nebo byste si museli pořídit jiný model, který by vám do určeného prostoru pasoval lépe. Výhodou této vinotéky je, že nepřekáží nikde v prostoru, naopak jej šetří. Nevýhodou je její problematická montáž.

Kapacita láhví

Dalším důležitým bodem před koupí vinotéky bude její kapacita. Tu vybírejte na základě vaší osobní spotřeby. Radíme vybrat si vždy „o chlup“ větší vinotéku, do které postupem času doplňujete láhve. Pokud si vyberete menší a jste velcí sběratelé vína, později vám nebude stačit a vy si budete muset přikoupit další vinotéku. Vybrat si můžete z vinoték které pojmou 1-30 láhví, dále 30-80 láhví nebo vinotéky s vyšší kapacitou. Ty už jsou pak ale vhodné do restaurací a podobných typů zařízení.

Speciální funkce

Regulace vlhkosti – je důležitá funkce, pokud chcete víno skladovat dlouhodobě. Pokud očekáváte, že vypijete většinu zakoupeného vína do 6 měsíců, pravděpodobně regulaci vlhkosti nebudete potřebovat. Pokud však chcete víno archivovat, pak by podmínky pro archivaci měly být co nejlepší a v tom vám pomůže regulace vlhkosti.

Ochrana proti UV záření – UV světlo může víno v průběhu času poškodit tak, že dokonce změní chuť. Nejlépe se víno archivuje v tmavých a chladných prostorech – proto jsou nejideálnější vinné sklepy. Výrobci vinoték ale přišli s nápadem, opatřit skleněné dvířka speciálními UV filtry.

Digitální termostat – kontroluje, zda je teplota vaší vinotéky správná. Podle potřeby se dá navolit teplota dle vašich požadavků.

Hlučnost

Vinotéka vydává určité množství hluku stejně tak jako všechny domácí spotřebiče. Některé vinotéky víc, jiné míň. Díky tomu, že ji budete mít umístěnou v bytě, a ne ve sklepě – i když to se dá také realizovat, vybírejte si vinotéku s nízkou mírou hlučnosti. Hlučnost se označuje vždy v decibelech dB. Za nízkou míru hlučnosti se dá požadovat hluk okolo 30-40 dB.

Spotřeba energie a energetické třídy

Jako většina elektrických spotřebičů, tak i vinotéka spotřebovává elektrickou energii a využívá ji k chlazení. Soustřeďte se na to, kolik elektrické energie vinotéka spotřebuje za den a podle toho si vyberte. Nicméně, spotřeba energie mezi jednotlivými modely je minimální.

Energetická třída se označuje písmeny A až G a udává náročnost spotřebiče na odběr elektrické energie. Samozřejmě nejlepší je energetická třída A, která má ještě označení A+, A++, a A+++.

Pokud jste milovník vína, může být pořízení vinotéky dobrou investicí i v případě, že se nehodláte věnovat archivaci vína. Ať už je vaším cílem uchovávat láhve pro to, abyste si vychutnali vaši oblíbenou láhev vína, kterou budete mít vždy po ruce, tak věříme, že s naším průvodcem si vyberete tu nejlepší vinotéku podle vašich představ.

5 kvalitních vinoték za rozumnou cenu

Philco PW 12 F

Philco PW 12 FPhilco PW 12 F je jednozónová vinotéka, do které se vejde 12 láhví o celkovém objemu 32 litrů. Vinotéka disponuje přehledným LED displejem, senzorovým ovládáním a automatickým odmrazováním. Inteligentní systém Fuzzy Logic se stará o ideální cirkulaci vzduchu a chlazení v teplotním rozsahu 10-18 stupňů. Vinotéka spadá do energetické třídy A se spotřebou 0,331 kWh za 24 hodin. Vinotéka vyniká také nízkou mírou hlučností a to pouhých 33 dB. Součástí spotřebiče jsou skleněné dveře a interiérové LED osvětlení. Samozřejmostí je 5 polic k ukládání vína v kovovém provedení.

Pro

 • Tichý chod
 • Energetická třída A
 • Nastavení teploty v rozmezí 10–18 stupňů
Proti

 • Pronikavé světlo ukazatele teploty

Najít nejnižší cenu

GUZZANTI GZ 12

GUZZANTI GZ 12Jako další v pořadí jsme vybrali vinotéku Guzzanti GZ 12, která spadá do energetické třídy A se spotřebou 0,65 kWh za rok. Celkový objem vinotéky je 35 litrů a můžete do ní uložit až 12 lahví. Jedná se o jednozónovou vinotéku. Vinotéka je vybavena 5 kovovými policemi a skleněnými dveřmi. Teplota je regulována v rozmezí 8–18 stupňů. Samozřejmostí je osvětlení uvnitř vinotéky a kvalitní LED displej. Velkou výhodu vidíme v možnosti uložení láhví na stojato.

Pro

 • Tichý chod
 • Uložení láhví na stojato
 • Pěkný design
Proti

 • Poměrně velká svítivost displeje s teplotou

Najít nejnižší cenu

Liebherr WTb 4212

Liebherr WTb 4212Liebherr WTb 4212 je volně stojící vinotéka, která se řadí do energetické třídy A s denní spotřebou energie 168 kWh. Jedná se o vinotéku větších rozměrů s celkovým objemem 395 l, do které se vejde až 200 lahví. Vinotéka je vybavena 6 policemi a dveřmi s termo-izolačním sklem, které zamezuje UV záření. Co velmi oceňujeme je dětská pojistka, kterou lze aktivovat na ovládacím displeji. Po aktivování se na spotřebiči zobrazí symbol MagicEye. Dobrou vychytávku vidíme v podobě regulace vlhkosti pomocí lávového kamene. Vinotéka také disponuje alarmem otevřených dveří v podobě akustického signálu, který se aktivuje po 60 sekundách v případě, že zapomenete zavřít dveře.

Pro

 • 6 teplotních zón
 • UV filtr
 • Velká kapacita
Proti

 • Jednoduché, nedostatečné vnitřní osvětlení

Najít nejnižší cenu

HAIER WS 32GAE

Haier WS 32GAEJako předposlední vinotéku jsme vybrali jednoduchý volně stojící model Haier v energetické třídě A s roční spotřebou energie 133 kWh. Vinotéka disponuje prostorem pro 32 láhví v celkovém objemu 104 l. Vinotéka je dále vybavena 4 policemi v kovovém provedení a prostorem v dolní části, který je určen k položení vín. Teplotní rozsah spotřebiče se pohybuje v rozmezí 6-18 stupňů. Oceňujeme také alarm pro překročení teploty a zámek. Hlučnost vinotéky se pohybuje kolem 38 dB.

Pro

 • Elegantní vzhled
 • Energetická třída A
 • Prostornost
Proti

 • Poměrně hlučná

Najít nejnižší cenu

Guzzanti GZ 08

Guzzanti GZ 08Guzzanti GZ 08 uzavírá naši pětici. Jedná se o menší typ vinotéky s kapacitou pro 8 láhví a celkovým objemem 23 litrů. Vinotéka spadá do energetické třídy A+, tudíž je energeticky nenáročná s denní spotřebou 0,65 kWh. Jelikož se jedná o samostatně stojící model, který je navíc menších rozměru, tak si troufáme říci, že se hodí do každé domácnosti. Vinotéka disponuje kvalitním LED osvětlením, displejem a 3 kovovými policemi. Vyniká také nízkou mírou hlučnosti a to 30 dB.

Pro

 • Krásný design
 • Led osvětlení uvnitř lednice
 • Energetická nenáročnost
Proti

 • Nemožnost postavení láhve

Najít nejnižší cenu

Napsat komentář