Vybíráme nejlepší vinotéky pro rok 2024

Pokud jste o vinotéce ještě nikdy neslyšeli, tak v prvé řadě si vysvětlíme, co je vinotéka. Jedná se o speciálně navržený chladící spotřebič využívaný k uchovávání vína při ideální teplotě. Na rozdíl od běžné ledničky, vinotéka udržuje a distribuuje teplotu lepším stabilnějším způsobem. Uchovávání a následné podávání vína může být docela složitý proces, ale pokud se to provede správně, věřte, že si víno pak 100násobně víc vychutnáte.

Pokud vážně uvažujete o této investici v podobě nákupu vinotéky, měli byste mít dostatečný zájem o víno, potom tato investice nebude zbytečná. Podávání vína při správné teplotě vám umožní rozvinutí plné chuti a vůně. Pokud je vám jedno, jaké víno pijete a jste schopni do sebe „kopnout“ skleničku vína jen tak, nejspíše vinotéka nebude pro vás to pravé ořechové. Vinotéka je vhodná pro osoby, které si víno dokáži vychutnat.

Nejvhodnější teplota pro dlouhodobé uchovávání vína je 12–14 stupňů. Platí to jak pro bílé, tak i růžové, šumivé a dezertní víno. V tomto případě vám postačí vinotéka s jednou teplotní zónou. Pokud nemáte v plánu dlouhodobé skladování a chcete mít připravené víno rovnou k servírování, doporučujeme vinotéku se dvěma chladícími zónami. Takto budete moci udržovat svá vína při různých teplotách, a to 14-16 stupňů červená vína a 6-8 stupňů bílá, růžová a šumivá vína.

Nejprodávanější vinotéky roku 2024

V tabulce naleznete nejoblíbenější vinotéky dle Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Klarstein Winehouse 17 l1002 999 KčRecenze
Guzzanti GZ 1226984 919 – 7 005 KčRecenze
PHILCO PW 18 KF844 906 – 5 790 KčRecenze
Klarstein Shiraz 28 Uno?4 899 – 6 199 KčRecenze
Klarstein Shiraz 12 Slim885 159 – 5 251 KčRecenze
Concept VTE3012?4 894 – 5 999 KčRecenze
Klarstein Barolo 28 Uno1005 699 – 5 834 KčRecenze
PHILCO PW 15 KF884 249 – 6 750 KčRecenze
MIDEA MDRW107FGG22604 199 – 4 409 KčRecenze
Klarstein Bellevin 8 Uno1003 229 KčRecenze

Jak vybrat vinotéku?

Velikost a prostor

Už jste uvažovali, kam umístíte vinotéku? Na trhu najdete vinotéky v mnoha různých velikostech, ale každá z nich vyžaduje spoustu místa. Před koupí se předem ujistěte, že máte doma dostatek místa na umístění vinotéky. Někteří spotřebitelé raději volí vestavěnou verzi vinotéky, protože do kuchyně lépe zapadá než volně stojící modely.

Níže si podrobněji popíšeme dva typy vinoték.

Samostatně stojící vinotéka – je nejběžnějším typem vinotéky. Tento typ vinotéky můžete umístit jak na podlahu, tak i stůl. Nezapomeňte vinotéku umístit tak, aby na každé straně a v její zadní části měla několik centimetrů prostoru. Tímto způsobem zajistíte, aby se vinotéka mohla zbavit přebytečného tepla. Výhodou volně stojící vinotéky je její případná snadná manipulace.

Vestavěná vinotéka – má obvykle stejnou šířku jako běžná kuchyňská linka. Jestliže si vyberete tento typ vinotéky, ujistěte se, že na ní máte dostatečný prostor. Pokud byste neměli, musel by se prostor zcela přestavět, nebo byste si museli pořídit jiný model, který by vám do určeného prostoru pasoval lépe. Výhodou této vinotéky je, že nepřekáží nikde v prostoru, naopak jej šetří. Nevýhodou je její problematická montáž.

Kapacita láhví

Dalším důležitým bodem před koupí vinotéky bude její kapacita. Tu vybírejte na základě vaší osobní spotřeby. Radíme vybrat si vždy „o chlup“ větší vinotéku, do které postupem času doplňujete láhve. Pokud si vyberete menší a jste velcí sběratelé vína, později vám nebude stačit a vy si budete muset přikoupit další vinotéku. Vybrat si můžete z vinoték které pojmou 1-30 láhví, dále 30-80 láhví nebo vinotéky s vyšší kapacitou. Ty už jsou pak ale vhodné do restaurací a podobných typů zařízení.

Speciální funkce

Regulace vlhkosti – je důležitá funkce, pokud chcete víno skladovat dlouhodobě. Pokud očekáváte, že vypijete většinu zakoupeného vína do 6 měsíců, pravděpodobně regulaci vlhkosti nebudete potřebovat. Pokud však chcete víno archivovat, pak by podmínky pro archivaci měly být co nejlepší a v tom vám pomůže regulace vlhkosti.

Ochrana proti UV záření – UV světlo může víno v průběhu času poškodit tak, že dokonce změní chuť. Nejlépe se víno archivuje v tmavých a chladných prostorech – proto jsou nejideálnější vinné sklepy. Výrobci vinoték ale přišli s nápadem, opatřit skleněné dvířka speciálními UV filtry.

Digitální termostat – kontroluje, zda je teplota vaší vinotéky správná. Podle potřeby se dá navolit teplota dle vašich požadavků.

Hlučnost

Vinotéka vydává určité množství hluku stejně tak jako všechny domácí spotřebiče. Některé vinotéky víc, jiné míň. Díky tomu, že ji budete mít umístěnou v bytě, a ne ve sklepě – i když to se dá také realizovat, vybírejte si vinotéku s nízkou mírou hlučnosti. Hlučnost se označuje vždy v decibelech dB. Za nízkou míru hlučnosti se dá požadovat hluk okolo 30-40 dB.

Spotřeba energie a energetické třídy

Jako většina elektrických spotřebičů, tak i vinotéka spotřebovává elektrickou energii a využívá ji k chlazení. Soustřeďte se na to, kolik elektrické energie vinotéka spotřebuje za den a podle toho si vyberte. Nicméně, spotřeba energie mezi jednotlivými modely je minimální.

Energetická třída se označuje písmeny A až G a udává náročnost spotřebiče na odběr elektrické energie. Samozřejmě nejlepší je energetická třída A, která má ještě označení A+, A++, a A+++.

Pokud jste milovník vína, může být pořízení vinotéky dobrou investicí i v případě, že se nehodláte věnovat archivaci vína. Ať už je vaším cílem uchovávat láhve pro to, abyste si vychutnali vaši oblíbenou láhev vína, kterou budete mít vždy po ruce, tak věříme, že s naším průvodcem si vyberete tu nejlepší vinotéku podle vašich představ.

5 kvalitních vinoték za rozumnou cenu

PHILCO PW 18 KF

PHILCO PW 18 KFPHILCO PW 18 KF je jednozónová vinotéka s kapacitou pro 18 láhví. Teplotu lze u této vinotéky nastavit v rozmezí +5 až +18 stupňů. Roční spotřebu energie výrobce uvádí 138 kWh, nicméně reálná spotřeba bude záviset na nastavené teplotě. Jelikož je chlazení jako obvykle kompresorové, podobně jako u lednice, je potřeba počítat s jistou mírou hluku. Udávaná hodnota je 42 dB.

Police jsou vyrobeny ze dřeva a prostoru mezi nimi moc není. S některými atypickými láhvemi tak může nastat problém.

Vinotéka dále disponuje LCD displejem, LED osvětlením a nožičkami, které lze přizpůsobit případným nerovnostem podlahy.

Pro

 • Relativně tichá vinotéka
 • Kompaktní
 • Pěkný design
Proti

 • Dlouhé láhve se do vinotéky nemusejí vejít
 • Široké láhve se nemusejí vejít mezi 2 police

Najít nejnižší cenu

!Hyundai VIN 32DZ

Hyundai VIN 32DZHyundai VIN 32DZ je již poměrně velká domácí vinotéka s kapacitou na 32 láhví. Oproti menším vinotékám jistě oceníte její rozdělení do dvou zón, pro které lze nastavit rozdílné teploty. Není tak problém skladovat bílé i červené víno v jedné vinotéce. Pro horní zónu lze nastavit teplotu v rozmezí +8 až +18 stupňů a pro spodní pak v rozmezí +12 až +18 stupňů. Vinotéka je chlazená termoelektricky, přičemž chladný vzduch rozhánějí do prostoru ventilátory. U těch zamrzí jejich hlučnost zejména při prvotním zchlazení na požadovanou teplotu.

Police jsou drátěné a vejdou se do nich láhve do rozměru 8 x 33 cm.

Vinotéka disponuje displejem s dotykovým ovládáním. Vnitřní osvětlení je samozřejmostí.

Pro

 • Dvě zóny chlazení
 • Kapacita
 • Dobrý poměr cena/výkon
Proti

 • Vyšší spotřeba elektřiny
 • Ventilátory by mohly být tišší

Najít nejnižší cenu

Liebherr WTb 4212

Liebherr WTb 4212Liebherr WTb 4212 je volně stojící vinotéka, která se řadí do energetické třídy A s denní spotřebou energie 168 kWh. Jedná se o vinotéku větších rozměrů s celkovým objemem 395 l, do které se vejde až 200 lahví. Vinotéka je vybavena 6 policemi a dveřmi s termo-izolačním sklem, které zamezuje UV záření. Co velmi oceňujeme je dětská pojistka, kterou lze aktivovat na ovládacím displeji. Po aktivování se na spotřebiči zobrazí symbol MagicEye. Dobrou vychytávku vidíme v podobě regulace vlhkosti pomocí lávového kamene. Vinotéka také disponuje alarmem otevřených dveří v podobě akustického signálu, který se aktivuje po 60 sekundách v případě, že zapomenete zavřít dveře.

Pro

 • 6 teplotních zón
 • UV filtr
 • Velká kapacita
Proti

 • Jednoduché, nedostatečné vnitřní osvětlení

Najít nejnižší cenu

HAIER WS 32GAE

Haier WS 32GAEJako předposlední vinotéku jsme vybrali jednoduchý volně stojící model Haier v energetické třídě A s roční spotřebou energie 133 kWh. Vinotéka disponuje prostorem pro 32 láhví v celkovém objemu 104 l. Vinotéka je dále vybavena 4 policemi v kovovém provedení a prostorem v dolní části, který je určen k položení vín. Teplotní rozsah spotřebiče se pohybuje v rozmezí 6-18 stupňů. Oceňujeme také alarm pro překročení teploty a zámek. Hlučnost vinotéky se pohybuje kolem 38 dB.

Pro

 • Elegantní vzhled
 • Energetická třída A
 • Prostornost
Proti

 • Poměrně hlučná

Najít nejnižší cenu

Guzzanti GZ 1226

Guzzanti GZ 1226Guzzanti GZ 1226 uzavírá naši pětici doporučených viotéka. Jedná se o menší volně stojící vinotéku s obejemem 38 l a kapacitou na 12 láhví. Energetická třída této vinotéky je F, přičemž udávaná průměrná roční spotřeba je 92 kWh. Ačkoliv se třída F může někomu jevit jako velmi špatná hodnota, není tomu tak. Většina vinoték kvůli pozměněným pravidlům energetických štítků dnes spadá do kategorií F a G.

Vinotéka využívá termoelektrické chlazení. S absencí kompresoru se pojí velmi nízká hlučnost na úrovni 25 dB. Díky tomu se hodí zejména tam, kde je potřeba mít ticho, tj. např. v kancelářích, hotelích, penzionech a podobně. Samozřejmě vám nic nebrání takovouto vinotéku provozovat i doma. Vhodná naopak není do přetopených místností, jelikož doporučená provozní teplota v místnosti je 20-25°C.

Samozřejmostí je LED displej a osvětlení dvířek. Chladící teplotu si můžete nastavit v rozmezí 10-18°C.

Pro

 • Pěkný design
 • Led osvětlení uvnitř lednice
 • Nízká hlučnost
Proti

 • Displej může být v noci až příliš jasný

Najít nejnižší cenu

Napsat komentář