Vybíráme nejlepší vysavače listí pro rok 2020

Všichni víme, jaké to je, když se po krásném létu začínají zkracovat dny a znovu nastává podzimní čas. To znamená, že je správná doba na to, vytáhnout hrábě a začít hrabat spadané listí. V tomto momentě je vhodné zvážit pořízení vysavače listí.

Co je to vysavač listí?

Pokud o vysavači listí slyšíte poprvé, tak tento přístroj je podobný jako vysavač, který používáte uvnitř vašeho domu. Rozdíl je v tom, že je navržený pro sběr listí, větviček a jiných zahradních komponentů.  Nejen, že tyto vysavače vám ušetří spoustu síly a času, ale některé modely jsou kromě vysávání vybaveny také funkcí foukání a drcení. Následnou nadrcenou směs pak můžete použít jako skvělý základ do kompostu. Funkci foukání naopak využijete na oblázkových příjezdových cestách, kde nejprve listí vyfoukáte z kamenů na travnatou plochu a poté jej trubicí nasajete do vaku. Pokud byste listí vysáli rovnou z plochy, kde jsou kameny, hrozilo by poškození stroje. V případě, že je sběrný vak zcela naplněn, stačí ho jen vyprázdnit a můžete pokračovat v práci.

Nejprodávanější vysavače listí pro rok 2020

V tabulce níže naleznete nejoblíbenější vysavače listí k říjnu 2020 dle pořadí na webu Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Fieldmann FZF 4030-E76%949 - 1 199 KčRecenze
Fieldmann FZF 4010-E84%716 - 1 045 KčRecenze
Black & Decker 3000 W BEBLV300-QS93%1 999 - 2 649 KčRecenze
Fieldmann FZF 4050-E88%1 299 - 1 679 KčRecenze
Black & Decker GW3031BP96%2 575 - 3 199 KčRecenze
Black & Decker GW303087%2 290 - 2 747 KčRecenze
Gardena ErgoJet 3000 9332-2088%2 239 - 3 126 KčRecenze
Güde LB 18-201-05 5858990%1 299 - 1 890 KčRecenze
Hecht 925490%2 790 KčRecenze
VeGA VE 5131073%3 171 - 3 490 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší vysavače listí?

Před koupí vysavače listí si musíte ujasnit, co od takového přístroje vůbec čekáte. Zda chcete listí a malé větvičky jen „vysávat“ do sběrného vaku, nebo foukat na hromadu, případně obojí, a navíc biologický odpad nadrtit.

Na trhu existují 3 varianty těchto „vysavačů“.

 1. Vysavače
 2. Fukary
 3. Kombinace vysávání, foukání a drcení

Pokud jste si ujasnili, jaký přístroj by byl pro vás ten pravý, tak v následujících řádcích rozebereme některé faktory, podle kterých byste se měli řídit při výběru nejlepšího vysavače listí.

Motor

Vysavače listí jsou vybaveny 3 typy motorů a to:

 • Benzínové motory
 • Elektrické motory
 • Akumulátorové motory

Benzínové motory – Vysavače s benzínovým motorem se řadí mezi nejvýkonnější a nejefektivnější. Hodí se především na velké plochy okolo domu. Velká výhoda těchto vysavačů je, že vám při práci nepřekáží žádný kabel jako u elektrických vysavačů. Většina modelů je dvoutaktních, ale na trhu můžete najít modely i s čtyřtaktním motorem. Nevýhodou těchto benzínových vysavačů je větší hlučnost, pravidelné dolévání benzínu a vyšší pořizovací cena.

Elektrické motory – Vysavače listí s elektrickým motorem bývají mnohem levnější, než vysavače s benzínovým motorem a také se vyznačují nízkou váhou a hlučností. Negativum vidíme v podobě nutnosti neustále za sebou tahat prodlužovací kabel a být vázán na zdroj elektrické energie. Ovšem na rozdíl od vysavače s benzínovým motorem je tento typ mnohem ekologičtější, jelikož se nespaluje benzín do ovzduší.

Akumulátorové motory  – Akumulátorové vysavače listí využívají novou inovativní technologii lithium-iontových baterií. Jsou stejně výkonné jako mnoho vysavačů s benzínovým motorem, ale na rozdíl od nich jsou mnohem čistší, lehčí, tišší a snáze se startují. Baterie lze znovu nabít za pouhých 30 minut a jejich provozní doba se pohybuje kolem 2 hodin.

Výkon

Výkon vysavačů listí přímo souvisí s tím, jak efektivně a rychle se bude listí vysávat, nebo foukat. Výkon vysavače zohledňujte také podle plochy kolem domu. Na malou zahrádku vám postačí i méně výkonný model do 2000 W. V opačném případě, pokud máte velkou zahradu, volte výkonnější vysavač/fukar nad 2000 W, který vám ušetří především čas.

Variabilní rychlost vzduchu

Většina vysavačů/fukarů listí má funkci s proměnnou rychlostí. To znamená, že můžete měnit sílu foukání. Tato funkce může být užitečná zejména při uklízení delikátnějších oblastí, jako jsou záhony. Přece nechcete použít maximální nastavení rychlosti foukání a zničit všechny své květiny.

Velikost sběrného vaku

Toto je další faktor, který souvisí s velikostí vaší zahrady. Pokud máte velkou zahradu, tzn. hodně stromů=hodně listí, zvažte pořízení vysavače listí s velkým sběrným vakem a odpadne vám časté vyprazdňování vaku. Velikost běžných sběrných vaků se pohybuje v rozmezí od 17 litrů do 60 litrů. Samozřejmě jsou i objemnější vaky, které mají 100 litrů a více, ale ty jsou vhodné už pro velké parky a hřiště.

Přepínání režimů

Mělo by být snadné, převést stroj z fukaru do vysávacího režimu, nejlépe bez toho, abyste použili jiné nástroje. Některé modely vyžadují, abyste při převodu z fukaru na vysavač vyměnili trysku a připojili vak, zatímco jiné mají vestavěné všechny funkce a stačí, abyste stiskli páčku nebo přepínač.

Nejlepších 5 vysavačů listí

Black & Decker GW3050

Black & Decker GW3050Jako první jsme vybrali zahradní vysavač Black and Decker GW3050. Jedná se o kombinaci 3 v 1, tudíž drtí, fouká, vysává. Vysavač je poháněn silným elektrickým motorem o výkonu 3000 W a je vhodný k údržbě větších ploch. Vysavač disponuje 50 litrovým sběrným košem, což dostatečně stačí k pohodlnému vysávání bez častého vysypávání koše.

Co jsme také ocenili je nastavitelná poloha rukojeti, pohodlný polstrovaný pás k přenášení a nízkou hmotnost přístroje, což je pouhých 6 kg. Bonus vidíme v podobě plynule regulaci otáček.

Pro

 • Velký výkon
 • Snadné vyprázdnění vaku
 • Bytelný fukar
Proti

 • Vyšší hlučnost

Najít nejnižší cenu

Gardena ErgoJet 3000 9332-20

Gardena ErgoJet 3000 9332-20Gardena ErgoJet 3000 9332-20 je taktéž zahradní vysavač 3v1, který fouká, vysává a drtí zahradní „odpad“. Vysavač disponuje silným elektrickým motorem s výkonem 3000 W. Co se nám velice líbí je funkce ClickFit. Jedná se o systém upevnění, díky kterému snadno změníte režim z foukání na vysávání. Samozřejmostí přístroje je odnímatelný vak o objemu 45 litrů. Vysavač je také vybavený regulací rychlosti, ergonomickou rukojetí a měkkým držadlem, který vám zajistí pohodlí při práci. Vysavač drtí listí v poměru 16:1 a sací výkon je 170 l/s.

Pro

 • Regulace výkonu
 • Extrémně silný výkon
 • Dobrá ergonomie zařízení
Proti

 • Vyšší hmotnost

Najít nejnižší cenu

McCulloch GBV 345

McCulloch GBV 345Jako zástupce benzínových vysavačů jsme vybrali McCulloch GBV 345 s výkonem 750 W, který je jako jeho předchůdci multifunkčním pomocníkem s možností drcení, foukání a vysávání. Díky rychlosti foukání, která dosahuje až 345 km/h je dokonalým pomocníkem při úklidu zahrady. Pomocí palivové pumpičky máte zaručené rychlé a snadné startování. Samozřejmostí tohoto produktu je sběrný koš o objemu 45 l. Objem palivové nádrže je 0,54 litrů. Aby bylo zaručeno pohodlí při práci, tak je zahradní vysavač vybavený anti vibrační rukojetí s měkkým madlem.

Pro

 • Vysoký výkon
 • Velký vak
 • Nízká váha
Proti

 • Komplikovanější startování – více úkonů

Najít nejnižší cenu

VeGA VE 51310

VeGA VE 51310Vega VE 51310 je multifunkční vysavač 3v1 s benzínovým pohonem a výkonem 1000 W. Motor je dvoutaktní o objemu 31 ccm. Objem palivové nádrže je 1 litr. Výhodou tohoto zahradního vysavače je velký, 45 litrový, vyprazdnitelný vak s velkým vysýpacím otvorem.

Ocenili jsme také pomocné pojezdové kolečko, které je umístěno na konci nasávací trubky. Díky drtícímu poměru 12:1 se vám do vaku vejde více zahradního komponentu. Pomocný řemen na rameno je už jen třešnička na dortu.

Pro

 • Silný fukar
 • Pomocné pojezdové kolečko
 • Drtící poměr 12:1
Proti

 • Častěji se ucpává

Najít nejnižší cenu

Fieldmann FZF 4010-E

Fieldmann FZF 4010-E - vysavač listíJako zástupce nižší cenové třídy jsme vybrali elektrický, multifunkční zahradní vysavač Fieldmann FZF 4010-E s příkonem 2600 W. V roce 2018 byl tento výrobek oceněný jako produkt roku. Také poslední zahradní vysavač je vybaven regulaci výkonu, kterou si sami navolíte podle svého uvážení. Zahradní vysavač disponuje ergonomickou rukojetí, odnímatelným 45 litrovým vakem, ramenním popruhem a kolečky. Hmotnost celého přístroje je 3,5 kg. Sací výkon tohoto přístroje je 178 l/s a rychlost foukání 250 km/h.

Pro

 • Jednoduché přepínání sání/foukání
 • Nízká hmotnost
 • Výkonný
Proti

 • Krátký popruh na zavěšení

Najít nejnižší cenu

Napsat komentář