Vybíráme nejlepší vysavače listí pro rok 2024

Všichni víme, jaké to je, když se po krásném létu začínají zkracovat dny a znovu nastává podzimní čas. To znamená, že je správná doba na to, vytáhnout hrábě a začít hrabat spadané listí. V tomto momentě je vhodné zvážit pořízení vysavače listí.

Co je to vysavač listí?

Pokud o vysavači listí slyšíte poprvé, tak tento přístroj je podobný jako vysavač, který používáte uvnitř vašeho domu. Rozdíl je v tom, že je navržený pro sběr listí, větviček a jiných zahradních komponentů.  Nejen, že tyto vysavače vám ušetří spoustu síly a času, ale některé modely jsou kromě vysávání vybaveny také funkcí foukání a drcení. Následnou nadrcenou směs pak můžete použít jako skvělý základ do kompostu. Funkci foukání naopak využijete na oblázkových příjezdových cestách, kde nejprve listí vyfoukáte z kamenů na travnatou plochu a poté jej trubicí nasajete do vaku. Pokud byste listí vysáli rovnou z plochy, kde jsou kameny, hrozilo by poškození stroje. V případě, že je sběrný vak zcela naplněn, stačí ho jen vyprázdnit a můžete pokračovat v práci.

Nejprodávanější vysavače listí pro rok 2024

V tabulce níže naleznete nejoblíbenější vysavače listí dle pořadí na webu Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
PARKSIDE PLSA 40-Li C2 2x 4 Ah934 299 KčRecenze
Parkside PLS 2600 B293899 KčRecenze
PARKSIDE PLSA 40-Li C2861 999 KčRecenze
Makita DUB185Z971 380 – 2 389 KčRecenze
Stihl SH 86978 695 – 10 490 KčRecenze
Black & Decker GW3031BP913 190 – 3 686 KčRecenze
PARKSIDE PLSBA 40-Li A1?1 599 KčRecenze
Fieldmann FZF 4030-E82873 – 1 290 KčRecenze
PARKSIDE PKM 103 A1841 399 – 1 999 KčRecenze
Stihl SHA 561005 885 – 6 450 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší vysavače listí?

Před koupí vysavače listí si musíte ujasnit, co od takového přístroje vůbec čekáte. Zda chcete listí a malé větvičky jen „vysávat“ do sběrného vaku, nebo foukat na hromadu, případně obojí, a navíc biologický odpad nadrtit.

Na trhu existují 3 varianty těchto „vysavačů“.

 1. Vysavače
 2. Fukary
 3. Kombinace vysávání, foukání a drcení

Pokud jste si ujasnili, jaký přístroj by byl pro vás ten pravý, tak v následujících řádcích rozebereme některé faktory, podle kterých byste se měli řídit při výběru nejlepšího vysavače listí.

Motor

Vysavače listí jsou vybaveny 3 typy motorů a to:

 • Benzínové motory
 • Elektrické motory
 • Akumulátorové motory

Benzínové motory – Vysavače s benzínovým motorem se řadí mezi nejvýkonnější a nejefektivnější. Hodí se především na velké plochy okolo domu. Velká výhoda těchto vysavačů je, že vám při práci nepřekáží žádný kabel jako u elektrických vysavačů. Většina modelů je dvoutaktních, ale na trhu můžete najít modely i s čtyřtaktním motorem. Nevýhodou těchto benzínových vysavačů je větší hlučnost, pravidelné dolévání benzínu a vyšší pořizovací cena.

Elektrické motory – Vysavače listí s elektrickým motorem bývají mnohem levnější, než vysavače s benzínovým motorem a také se vyznačují nízkou váhou a hlučností. Negativum vidíme v podobě nutnosti neustále za sebou tahat prodlužovací kabel a být vázán na zdroj elektrické energie. Ovšem na rozdíl od vysavače s benzínovým motorem je tento typ mnohem ekologičtější, jelikož se nespaluje benzín do ovzduší.

Akumulátorové motory  – Akumulátorové vysavače listí využívají novou inovativní technologii lithium-iontových baterií. Jsou stejně výkonné jako mnoho vysavačů s benzínovým motorem, ale na rozdíl od nich jsou mnohem čistší, lehčí, tišší a snáze se startují. Baterie lze znovu nabít za pouhých 30 minut a jejich provozní doba se pohybuje kolem 2 hodin.

Výkon

Výkon vysavačů listí přímo souvisí s tím, jak efektivně a rychle se bude listí vysávat, nebo foukat. Výkon vysavače zohledňujte také podle plochy kolem domu. Na malou zahrádku vám postačí i méně výkonný model do 2000 W. V opačném případě, pokud máte velkou zahradu, volte výkonnější vysavač/fukar nad 2000 W, který vám ušetří především čas.

Variabilní rychlost vzduchu

Většina vysavačů/fukarů listí má funkci s proměnnou rychlostí. To znamená, že můžete měnit sílu foukání. Tato funkce může být užitečná zejména při uklízení delikátnějších oblastí, jako jsou záhony. Přece nechcete použít maximální nastavení rychlosti foukání a zničit všechny své květiny.

Velikost sběrného vaku

Toto je další faktor, který souvisí s velikostí vaší zahrady. Pokud máte velkou zahradu, tzn. hodně stromů=hodně listí, zvažte pořízení vysavače listí s velkým sběrným vakem a odpadne vám časté vyprazdňování vaku. Velikost běžných sběrných vaků se pohybuje v rozmezí od 17 litrů do 60 litrů. Samozřejmě jsou i objemnější vaky, které mají 100 litrů a více, ale ty jsou vhodné už pro velké parky a hřiště.

Přepínání režimů

Mělo by být snadné, převést stroj z fukaru do vysávacího režimu, nejlépe bez toho, abyste použili jiné nástroje. Některé modely vyžadují, abyste při převodu z fukaru na vysavač vyměnili trysku a připojili vak, zatímco jiné mají vestavěné všechny funkce a stačí, abyste stiskli páčku nebo přepínač.

Nejlepších 5 vysavačů listí

Husqvarna 125 BVX

Husqvarna 125 BVXHusqvarna 125 BVX je především výkonný fukar na listí s objemem motoru 28 ccm. Součástí balení je však i sada na vysávání. V té najdeme sběrný pytel s objem 64 litrů. Při vysávání dochází k redukování objemu díky integrovaným mulčovacím nožům. Výrobce uvádí redukci až v poměru 16:1.

Fukar pracuje díky benzínovému pohonu, což zajišťuje vyšší výkon než u elektrických přístrojů a také větší flexibilitu, jestliže máte velkou zahradu. Nádrž na palivo pojme 0,5 litrů benzínu a je průhledná, takže máte vždy přehled, kolik paliva v nádrži zbývá. Přístroj váží 4,4 kg a je dobře vyvážený, takže se s ním pohodlně pracuje.

Pro

 • Kvalitní provedení
 • Snadná obsluha
 • Vysoký výkon
Proti

 • Vyšší cena oproti čínským výrobkům

Najít nejnižší cenu

Gardena ErgoJet 3000 9332-20

Gardena ErgoJet 3000 9332-20Gardena ErgoJet 3000 9332-20 je taktéž zahradní vysavač 3v1, který fouká, vysává a drtí zahradní „odpad“. Vysavač disponuje silným elektrickým motorem s výkonem 3000 W. Co se nám velice líbí je funkce ClickFit. Jedná se o systém upevnění, díky kterému snadno změníte režim z foukání na vysávání. Samozřejmostí přístroje je odnímatelný vak o objemu 45 litrů. Vysavač je také vybavený regulací rychlosti, ergonomickou rukojetí a měkkým držadlem, který vám zajistí pohodlí při práci. Vysavač drtí listí v poměru 16:1 a sací výkon je 170 l/s.

Pro

 • Regulace výkonu
 • Extrémně silný výkon
 • Dobrá ergonomie zařízení
Proti

 • Vyšší hmotnost

Najít nejnižší cenu

Riwall PRO REBV 3200 e

Riwall PRO REBV 3200 eRiwall PRO REBV 3200 e je elektrický vysavač a fukar listí v jednom. Vybaven je motorem s výkonem 3200 w. Přístroj váží jen 2,7 kg a ve spojení s ramenním popruhem se s ním snadno manipuluje. Manipulaci ještě usnadňují kolečka na teleskopické hubici.

Sběrný vak na listí má dle návodu objem 35 litrů a je na něm velký vyprazdňovací otvor. Součástí přístroje jsou plastové mulčovací lopatky, které zvládnout redukovat vysáté listí až v poměru 10:1.

Co zamrzí, je absence regulace rychlosti vysávání/foukání.

Pro

 • Nízká cena
 • Snadná obsluha
 • Nízká hmotnost
Proti

 • Nelze regulovat rychlost

Najít nejnižší cenu

VeGA VE 51310

VeGA VE 51310Vega VE 51310 je multifunkční vysavač 3v1 s benzínovým pohonem a výkonem 1000 W. Motor je dvoutaktní o objemu 31 ccm. Objem palivové nádrže je 1 litr. Výhodou tohoto zahradního vysavače je velký, 45 litrový, vyprazdnitelný vak s velkým vysýpacím otvorem.

Ocenili jsme také pomocné pojezdové kolečko, které je umístěno na konci nasávací trubky. Díky drtícímu poměru 12:1 se vám do vaku vejde více zahradního komponentu. Pomocný řemen na rameno je už jen třešnička na dortu.

Pro

 • Silný fukar
 • Pomocné pojezdové kolečko
 • Drtící poměr 12:1
Proti

 • Častěji se ucpává

Najít nejnižší cenu

Fieldmann FZF 4010-E

Fieldmann FZF 4010-E - vysavač listíJako zástupce nižší cenové třídy jsme vybrali elektrický, multifunkční zahradní vysavač Fieldmann FZF 4010-E s příkonem 2600 W. V roce 2018 byl tento výrobek oceněný jako produkt roku. Také poslední zahradní vysavač je vybaven regulaci výkonu, kterou si sami navolíte podle svého uvážení. Zahradní vysavač disponuje ergonomickou rukojetí, odnímatelným 45 litrovým vakem, ramenním popruhem a kolečky. Hmotnost celého přístroje je 3,5 kg. Sací výkon tohoto přístroje je 178 l/s a rychlost foukání 250 km/h.

Pro

 • Jednoduché přepínání sání/foukání
 • Nízká hmotnost
 • Výkonný
Proti

 • Krátký popruh na zavěšení

Najít nejnižší cenu

Napsat komentář