Vybíráme nejlepší aku vrtačku pro rok 2024

Od svého počátku akumulátorové elektrické nářadí prošlo dlouhou cestou. Tyto moderní přístroje se nejen rychle nabíjejí, ale také zůstanou nabity po dlouhou dobu. Jejich hlavní výhodou samozřejmě je, že fungují i tamí, kde nedosáhne kabelové nářadí. Pracujete v místě, kde není přístup k žádným elektrickým zásuvkám? Žádný problém pro bezdrátové elektrické nářadí. Ve srovnání se svými protějšky, jsou mnohem bezpečnější. Při práci vám nepřekáží žádné kabely, o které byste se mohli zachytit a způsobit si případný úraz.

Pokud jste majitelem domu a užíváte si domácí práce, nebo si sem tam potřebujete něco opravit, je dobré být vybaven pořádnou aku vrtačkou. Aku vrtačkou můžete vrtat otvory do kovu a dřeva, nebo přitahovat šrouby bez toho, aniž byste pokaždé hledali vhodnou zásuvku na připojení vrtačky. Některé modely jsou také vybaveny příklepovou funkcí, což usnadní vrtání také do zdí.

Dobrá zpráva je, že na trhu jsou stovky těchto aku vrtaček, špatná zpráva je, že není vždy jasné podle čeho si takovou aku vrtačku vybrat. V první řadě si položte pár otázek a sami si na ně odpovězte: jak často budu aku vrtačku používat, k jakému účelu ji budu používat a co od ní můžu očekávat? Pokud jste si na tyto otázky odpověděli, můžeme přejít k dalším bodům výběru.

Nejprodávanější aku vrtačky 2024

V následující tabulce naleznete 10 neojoblíbenějších aku vrtaček a vrtacích šroubovaků.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
PARKSIDE PSBSA 20-Li C3 bez aku95989 – 1 899 KčRecenze
DeWALT DCD796D2964 645 – 7 228 KčRecenze
PARKSIDE PPSBSA 20-Li A1 bez aku1002 699 KčRecenze
Bosch GSB 18V-50 0.601.9H5.100984 102 – 7 090 KčRecenze
Narex CSV 13-2 Basic 654057141001 402 – 2 041 KčRecenze
Milwaukee M18 CBLPD-422C934 713 – 11 796 KčRecenze
PARKSIDE PSBSAP 20 Li B3 bez aku911 999 KčRecenze
Metabo SB 18 L Set 6023178701003 998 – 7 990 KčRecenze
DeWALT DCD796P2956 451 – 16 990 KčRecenze
PARKSIDE PSBSAP 20-Li B2 bez aku901 999 KčRecenze

Jak vybrat aku vrtačku?

Napětí akumulátoru

Primárním indikátorem, který určuje výkon akumulátoru je jeho napětí, které může být v rozmezí od 3,6 V až po 36 V. I když napětí samo o sobě nemusí nutně ukazovat o jak dobrou aku vrtačku se jedná, je to důležitý faktor pro většinu lidí. Vrtačky s nižším napětím jsou vhodné na lehčí práci, jako je výměna dveřních závěsů, zavěšení rámečků, instalace skříněk, vrtání otvorů v sádrokartonu a podobné práce. Na druhou stranu, profesionálové, kteří pracují na stavbách budou s největší pravděpodobností potřebovat výkonnější modely, které mohou být použity pro vrtání do zdiva nebo oceli. K obvyklým domácím pracím vám bude stačit napětí okolo 15 V.

Baterie a nabíječka

Moderní akumulátorové vrtačky jsou obvykle napájeny lithium-iontovými (Li-ion) bateriemi, které jsou poměrně malé, lehké a výkonné. Číslo „Ah“ na baterii udává množství nabíjení, které baterie může nabít za jednu hodinu. Obecně řečeno, čím je nástroj výkonnější, tím větší baterie budete potřebovat k nabití. Většina modelů bývá vybavena dvěma bateriemi. S jednou baterií pracujete, zatímco druhou dobíjíte. Toto je velice výhodné, protože vám to umožňuje nepřetržitě používat vrtačku bez čekání na dobití baterie.

Všechny akumulátorové vrtačky jsou běžně dodávány s nabíječkou. Nabíjecí doba trvá od 15 minut do 3 hodin. Setkat se můžete také s tzv. inteligentní nabíječkou, která je vybavena kontrolním světlem a tímto informuje uživatele o tom, jak daleko je proces dobíjení. Po dobití se automaticky vypne, aby nedošlo k přebíjení baterie, které má tendenci baterii poškodit.

Otáčky a nastavení momentu

Rychlost vrtání se měří v rotacích za minutu. Akumulátorové vrtačky, které obsahují spoušť s proměnlivou rychlostí umožňují přepínat mezi nízkou rychlostí (kolem 300-500 ot./min.) a vysokou rychlostí (kolem 1200 až 1700 ot./min.) Na trhu jsou obvykle tři typy aku vrtaček, a to:

 • Jednorychlostní aku vrtačky, které mají jen jednu rychlost a slouží k vrtání nebo šroubování
 • Dvourychlostní aku vrtačky, u kterých zpravidla nižší rychlost využijete ke šroubování a vyšší rychlost k vrtání
 • Vícerychlostní otáčky – bývá zpravidla u profesionálních modelů

Doplňková výbava

Pokud kupujete aku vrtačku, zaměřte se také na doplňkovou výbavu. Některé modely jsou vybaveny zabudovanými LED diodami, které vám osvětlí pracovní plochu. Toto osvětlení může být velmi užitečné zvláště v tmavých rozích apod.

Přenosný kufr oceníte především na uložení jak samotné aku vrtačky, tak na uložení nabíječky, baterií, popřípadě držáku na vrtáky a bity. Některé modely jsou také vybaveny poutkem na zavěšení vrtačky k opasku, kterou budete mít stále při ruce a díky tomuto poutku ji nemusíte už nikam odkládat.

Nejlepší aku vrtačky za rozumnou cenu

DeWALT DCD795D2

DeWALT DCD795D2DeWalt DCD795D2 je lehká, velice kompaktní, příklepová aku vrtačka, která je vybavena Li-Ion baterií s kapacitou 2 Ah. Vrtačka disponuje LED diodovou svítilnou se zpožděným vypínáním, bez-uhlíkovým motorem a výkonem 360 W. Ergonomicky tvarovaná rukojeť s pogumovanou úpravou zajišťuje naprostou bezpečnost při práci. Díky celokovové převodovce, která disponuje dvěma převodovými stupni je zaručena delší provozní doba a hlavně životnost nářadí. Maximální průměr vrtání do dřeva je 38 mm a maximální průměr vrtání do oceli je 13 mm. Bonusem je 15 poloh pro nastavení utahovacího momentu, které zaručuje stejnoměrné šroubování do různých typů materiálu.

Pro

 • Rychlé nabití
 • Ergonomie
 • Vysoké otáčky 2000/min
Proti

 • Kufr na aku vrtačku je ne-moc dobře řešený

Najít nejnižší cenu

Makita DDF482RFEB

Makita DDF482RFEBAku vrtačka od Makity, model DDF482RFEB zaručuje spolehlivé vrtání a utahování s možností nastavení v 21 stupních. Vrtačka je vybavena akumulátorem Li-Ion s kapacitou 3 Ah, dále elektronickým vypínačem, motorovou brzdou a 2-rychlostní planetovou převodovkou. LED osvětlení je příjemným bonusem. Součástí balení je i rychlonabíječka s níž se doba nabíjení pohybuje okolo 22 minut. Hmotnost vrtačky s baterii je 1,7 kg, což už je poměrně dost.
Jsme si jisti, že oceníte ochranu akumulátoru proti přetížení. V příslušenství najdete 2 ks akumulátoru, nabíječku, háček a transportní kufr.

Pro

 • Výkon
 • Výdrž baterie
 • Rychlost nabíjení
Proti

 • Zbytečně velký kufr
 • Vyšší hmotnost

Najít nejnižší cenu

Makita DHP453SYE

Makita DHP453SYEAku vrtačka od Makity, model DHP453SYE umí vrtat či šroubovat a nabízí také příklepové vrtání. Pro bezproblémový chod je vrtačka vybavena akumulátorem Li-Ion s kapacitou 1,5 Ah se 40 minutovou nabíjecí dobou. Vrtačka dále disponuje rychloupínacím sklíčidlem pro snadnější nasazování a vyjímání bitů, ergonomicky tvarovanou rukojetí s pogumovanou úpravou, regulací otáček a motorovou brzdou. Díky 16ti stupňovému nastavení je vrtání a utahování snadnější. Hmotnost aku vrtačky s akumulátorem je 1,7 kg. Maximální průměr vrtání do dřeva je 36 mm a maximální průměr vrtání do oceli je 13 mm.

Pro

 • Robustnost
 • Ergonomie
 • Rychlost nabíjení
Proti

 • Absence ukazatele stavu baterie

Najít nejnižší cenu

Metabo BS 14,4 V 602206540

Metabo BS 14,4 V 602206540Metabo BS 14,4 V 602206540 je aku vrtačka s Li-Ion baterií a kapacitou 1,5 Ah. Vrtačka disponuje 20 nastavitelnými točivými momenty a jedním stupněm vrtání, dále rychlo-upínacím sklíčidlem, chlazenými „Air Cooled“ akumulátorovými články, které lze nabít až 2000x. Jsme si jisti, že oceníte také dobře propracovanou ergonomii rukojeti. Bonusem je rychlobrzda pro případné šroubování. Hmotnost celé vrtačky s akumulátorem je 2,6 kg. Přiložený praktický kufřík na vrtačku, aku baterie a nabíječku už je jen třešničkou na dortu.

Pro

 • Praktický kufřík
 • Výdrž
 • Indikace nabití
Proti

 • Absence spony na opasek

Najít nejnižší cenu

Black & Decker BDCDD12KB

Black & Decker BDCDD12KBJako poslední jsme do našeho výběru zařadili aku vrtačku Black & Decker BDCDD12KB. Vrtačka s 2,2 kg vyniká svou lehkostí a LED světlem, které vám nasvítí pracovní plochu. Protiskluzová měkká rukojeť, která padne dobře do ruky zajišťuje bezpečnost při práci. Samozřejmostí jsou Li-Ion baterie s kapacitou 1,5 Ah. Maximální průměr vrtání do oceli je 10 mm, do dřeva je to pak 25 mm. Velkou výhodou je také pravý a levý chod. K vybavení patří také praktický kufřík, do kterého můžete vše uschovat.

Pro

 • Nízká váha
 • Dobrý výkon
 • Led světlo
Proti

 • Delší nabíjení

Najít nejnižší cenu

Napsat komentář