Nejlepší drtiče odpadu – Vybíráme drtiče pro rok 2023

Drtiče odpadu do dřezu rozhodně nepatří mezi nejrozšířenější doplňky českých domácností, nicméně v posledních letech se pomalu začínají v moderních kuchyních objevovat. V některých západních zemích (zejména v USA) jsou drtiče nedílnou součástí kuchyně stejně jako lednička nebo mikrovlnná trouba. V dnešním průvodci se dozvíte, jak vybrat nejlepší drtič odpadu, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a jak vlastně funguje.

Jak drtič funguje a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Výhody drtiče spočívají v tom, že se dokáže postarat o velkou část biologického odpadu domácnosti.  Umístěn je pod dřezem, kde drtí vhozené odpadky na drobné části a ty jsou pak odpadní trubkou odváděny do kanalizace. Pro drtič odpadků nejsou problém například slupky z brambor a jiné zeleniny a ovoce, odřezky z uvařeného masa, drobnější kosti z kuřete a ryb nebi o staré pečivo.

Drtit naopak nelze prakticky jakýkoliv odpad, který se v přírodě nerozloží

Drtiče jsou vhodné zejména do bytů ve městech. Díky možnosti nadrtit odpadky vám ubyde práce s vysypáváním odpadkového koše a zároveň se z koše nebude linout nelibý zápach kazících se zbytků.

Pokud bydlíte na venkově a máte zahradu, může pro vás být daleko výhodnějším řešením biologického odpadu kompostování. Nic nestojí a kompost pak lze použít ke hnojení zahrádky.

Za nevýhody drtičů do dřezu se nejčastěji považují hluk vydávaný při drcení.

Nejoblíbenější drtiče odpadu 2023

Následující tabulka zobrazuje nejpopulárnější drtiče odpadu dle webu Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Waste Maid Elite PREMIUM 20801007 990 KčRecenze
Waste Maid Elite HEAVY DUTY 18801006 490 KčRecenze
Titan T-760 Mid Duty PRO1005 990 – 6 490 KčRecenze
Waste Maid Elite PREMIUM 2090?7 890 KčRecenze
Titan T-1060 Premium PRO1008 990 – 9 490 KčRecenze
Titan T-660 Standard PRO1004 990 – 5 490 KčRecenze
Titan T-960 Deluxe PRO1007 990 – 8 490 KčRecenze
Waste Maid Elite HEAVY DUTY 1890?6 390 KčRecenze
Waste Maid Elite MID DUTY 1780974 490 KčRecenze
Waste Maid Classic PREMIUM 658?13 990 KčRecenze

Jak vybrat drtič odpadu?

Při výběru drtiče pro vaši domácnost byste se měli zaměřit na několik faktorů. Není dobré se orientovat jen slepě podle nejnižší ceny, protože nejlevnější drtiče nemusí být vyrobeny z kvalitních materiálů a také nemusí být vybaveny nejnovějšími vychytávkami. Kvůli potřebnému rozměru otvoru ve dřezu je možné, že budete muset s drtičem koupit i nový dřez.

Velikost drtící komory – Jedním ze základních parametrů drtiče je velikost drtící komory a drtiče samotného. Jelikož se drtič instaluje přímo pod dřez místo klasického sifonu, je nutné vybrat model, který se vám pod dřez vejde. Jestliže nejste omezeni prostorem, můžete zvolit větší komoru, která zajistí snadnější drcení a méně časté čištění.

Ochranná manžeta – Doporučuje se vybrat drtič, jenž má ochrannou manžetu vyjímatelnou přímo z dřezu. Vyvarujete se tak nutnosti rozebírat drtič pokaždé, když bude potřeba manžetu vyčistit. Pravidelnému čištění manžety se přitom nedá vyhnout, jelikož se na ní zespod usazují drobné nečistoty, které časem mohou začít zapáchat.

Použité materiály – Co se týče drtící komory, nejosvědčenější jsou materiály, které nekorodují a nepřenášejí hluk. Typicky se jedná o směsi polyesteru a polyamidu. Použité mohou být také nerez a smaltované materiály, kde ale hrozí po oprýskání koroze.

Samotné drtící ústrojí je zpravidla vyrobeno z oceli.

Typ motoru – Drtiče se vyrábějí většinou s dvěma typy motoru – s motorem indukčním a s motorem s permanentním magnetem.

Indukční motory se hodí spíše do restaurací a jiných zařízení, kde je zapotřebí dlouhodobý provoz. U tohoto motoru hrozí zaseknutí, pokud do drtiče vhodíme odpad dříve, než se motor rozběhne na plný výkon.

Motorem s permanentním magnetem bývají vybavené drtiče určené primárně do domácností, kde není požadován nepřetržitý provoz. Takto vybavené drtiče jsou zpravidla menší, levnější a na plný výkon se rozběhnou téměř okamžitě, takže nehrozí zaseknutí motoru. Pro nepřetržitý provoz není tento typ vhodný, jelikož by docházelo k přehřívání motoru.

Cena – Nejlevnější drtiče pořídíte již zhruba od 4 000 Kč, nicméně doporučujeme si důkladně projít jejich parametry a případné uživatelské recenze. Kvalitnější přístroje najdete v cenových relacích okolo 10 000 Kč.

Výrobce – Jakou značku vybrat? Doporučujeme některého z osvědčených výrobců jako jsou např. Waste King, EcoMaster Waste Maid nebo Sinkmaster.

Nejlepší 3 drtiče odpadu

Vybrali jsme pro vás 3 pozitivně hodnocené drtiče odpadu dostupná na českém trhu.

EcoMaster Plus STANDARD

EcoMaster Plus STANDARDPrvní v pořadí jsme pro vás vybrali drtič odpadů EcoMaster Plus STANDARD, který dostal od uživatelů 99%. Je vhodný pro všechny domácnosti, kde je hodně prostoru pod dřezem. Má dostatečný výkon, to je 550 W a odhlučněný motor. Objem komory je 1,48 l.

Drtící segmenty jsou vyrobeny z nerezové oceli a mají zesílené lopatky. Pokud se stane, že se drtič z nějakého důvodu zasekne, je vybaven tepelnou pojistkou. To znamená, že stopne napájení motoru a po odstranění závady můžete drtič opět spustit zmáčknutím pojistky. Je to moderní a praktický přístroj, který vás zbaví problému s kuchyňským odpadem organického původu.

Najít nejnižší cenu

In Sink Erator M56

In Sink Erator M56In Sink Erator M56 má speciální indukční motor uzpůsobený pro drtič odpadu. Obsah komory je 980 ml. U tohoto drtiče najdete i přípojku na myčku nádobí. Samozřejmostí je antikorozní úprava drtící komory čímž vám drtič vydrží dlouhou dobu nebo tepelná pojistka proti zaseknutí.

Drtič odpadu je vybaven i pneumatickým spínačem, který se instaluje na kuchyňský dřez a propojí se hadičkou k drtiči. Výkon drtiče je 380 W. Pro namontování tohoto drtiče do vaší domácnosti budete potřebovat usazený dřez, který má otvor 92 mm a zásuvku na 230 V.

Najít nejnižší cenu

Waste Maid 158 Standard

Waste Maid 158 StandardJako poslední drtič odpadu jsme vybrali Waste Maid 158 Standard s výkonem 450 W. Počet otáček drtiče je 2600 za minutu. Tím vám zaručuje rychlé zpracování odpadu s menší spotřebou vody a elektrické energie. Drtící komora má speciální úpravu BIO SHIELD, která zabraňuje tvorbě zápachu a růstu mikroorganismů.

Drtič je vybavený motorem s permanentním magnetem, to znamená, že drtí na velmi vysoké otáčky a tudíž znemožňuje zaseknutí přístroje. Navíc drtiče s permanentním magnetem mají nízkou váhu, tak je lze použít i u tenkostěnných nerezových dřezů.

Najít nejnižší cenu

Závěr

Doufáme, že vám náš nákupní rádce pro nejlepší drtiče odpadu alespoň částečně pomohl s rozhodováním, zda a jaký drtič koupit. Těšíme se na vás u dalšího článku.

Napsat komentář