Vybíráme nejlepší sušičky ovoce pro rok 2020

Je léto, ovoce dozrává a pomalu se blíží období sklizně, ale také období houbaření. Nastal tedy ideální čas pro přemýšlení nad koupí nejlepší sušičky ovoce.

Proč „jít do sušičky“? Pokud máte nadmíru ovoce jakéhokoliv druhu nebo jste nadšeným a vášnivým houbařem, pak je tento článek určen právě pro Vás. Sušička na ovoce se může zdát jako zbytečný krám do domácnosti, vše se dá krásně usušit doma na plechu s novinami a člověk i ušetří peníze. Co nejde usušit na novinách či sítu, to si koupím v obchodě. Jenomže to není až tak úplně pravda. Taková sušička na ovoce Vám ušetří spoustu místa, času, a nakonec i peněz a docela jistě i nervů.

V čem tedy spočívá výhoda sušičky ovoce? Do jedné várky na sušení se vejde opravdu mnoho ovoce, záleží jen na Vás, jak prostornou sušičku si dle potřeby vyberete. I s menší sušičkou ušetříte spoustu místa. Oproti klasickému způsobu novin či síta, výrazně snížíte dobu sušení z pár dní na pouhých pár hodin. Dále si budete moci usušit téměř cokoliv, aniž by to v průběhu zplesnivělo nebo se přilepilo či jinak degradovalo. Sušičky na ovoce si hravě poradí s jakýmkoliv ovocem, dále s houbami, bylinami a také s určitými druhy zeleniny. Sušená petržel či mrkev je do polívky ideální. Se sušičkou si jednoduše vytvoříte zásoby na zimu.

Jako další plus se třeba určitě zmínit, že mnoho věcí sice koupíte v obchodě, ale nevíte, co jsou zač. Nemáte jistotu, zda sušené ovoce nebylo vytvořeno z nahnilých nebo dokonce plesnivých kusů a pak, vše je dnes uměle doslazováno cukrem, a to ve více než v přijatelném množství. Ve výsledku tedy toto ovoce není o moc zdravější než bonbony. Se svou vlastní sušičkou získáte dokonalou raw surovinu, která obohatí každou kaši či jogurt a bude mít zároveň i příznivý účinek na zdraví.

Pojďme se společně podívat, jak si takovou sušičku vůbec vybrat a jaké konkrétní kusy byly uživateli podle recenzí vyhodnoceny jako ty nejlepší sušičky.

Nejprodávanější sušičky ovoce 2020

V následující tabulce se můžete podívat na nejoblíbenější sušičky potravin dle Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Silvercrest SDA 350 A288%1 199 KčRecenze
G21 Paradiso BIG89%1 595 - 1 790 KčRecenze
Concept SO 106083%1 499 - 2 269 KčRecenze
G21 Breezer96%3 989 - 3 990 KčRecenze
Domo DO 60092%1 788 - 3 054 KčRecenze
Sencor SFD 851GR88%688 - 959 KčRecenze
Concept SO102086%999 - 1 464 KčRecenze
G21 Mistral99%6 490 - 6 491 KčRecenze
Concept SO 203074%1 199 - 1 799 KčRecenze
Concept SO 101590%790 - 1 268 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší sušičku?

Vybíráte-li novou sušičku potravin, doporučujeme vám při výběru zohlednit několik základních faktorů, na které se blíže podíváme v této části článku.

Velikost – Velikost sušičky volte dle vašich potřeb. Jestliže plánujete sušit velké množství potravin, zvolte sušičku s dostatečnou velikostí sušicích plat a také s jejich dostatečným počtem. Počet plat začíná u nejmenších modelů na 3. Běžný počet plat je pak 5, který pro příležitostné sušení většinou stačí.

Některé modely nabízejí možnost použít libovolný počet plat dle potřeby. Toto řešení může být často výhodnější než sušičky s pevně daným počtem sušících plat. Mějte však na paměti, že s větším počtem plat se prodlužuje celková doba sušení.

Provedení – Co se týče provedení, můžete vybírat z hranatých a kulatých sušiček. Kulaté modely jsou početnější a většinou nabízejí dříve zmíněnou možnost zvolit si počet plat při sušení. Na druhou stranu je s nimi spojena jedna nevýhoda a tou je motor umístěný ve středu spodní části. Kvůli tomuto umístění se potraviny umístěné na spodních platech suší rychleji. Řešením je v tomto případě občasné prohození plat v průběhu sušení.

Hranaté sušičky mají často motor umístěný na boční straně a díky tomu dochází k rovnoměrnějšímu sušení. Pokud vám na umístění motoru záleží, je potřeba si jej u každého modelu ověřit. Nestačí se pouze spoléhat na zvolený tvar.

Příkon – Pro sušení menšího objemu potravin s malým počtem plat si vystačíte i s přístrojem, který má nižší příkon jako např. 250W. Sušičky s příkonem okolo 500W pak představují střední proud a jsou dostačující pro většinu uživatelů.

Regulace teploty – Sušička by měla umožňovat regulaci teploty zhruba v rozmezí 35-70 stupňů. Nižší teploty využijete např. při sušení bylinek. Střední teploty bývají určeny pro sušení ovoce, zeleniny a hub. Vyšší teplotu oceníte při sušení masa, které se v posledních letech těší značné oblibě.

Hlučnost – Na rozdíl od jiných spotřebičů jsou sušičky ve většině případu dostatečně tiché.  Bohužel naprostá většina výrobců tento parametr u svých výrobků neuvádí.

Cena – Cena je pro většinu z nás velmi důležitým faktorem. Pokud plánujete sušičku použít jednou za rok, nejspíše nemá cenu pořizovat si nejdražší model na trhu. Sušičky potravin naštěstí nepatří mezi nejdražší spotřebiče a dostatečně kvalitní přístroj pořídíte již od zhruba 1000 Kč.

Značka – Stejně jako u ostatních spotřebičů i zde platí, že dobrou volbou bývají zejména přístroje známých výrobců. Neznamená to, že by méně známé a levnější značky nabízely vyloženě špatné spotřebiče, ale výběr z jejich sortimentu může sebou nést určitou míru risku.

Nejlepších 5 sušiček ovoce

ETA 0302 90000

ETA 0302 90000Do našeho výběru sušiček potravin se dostala česká značka Eta. Tato sušička vyniká svou nízkou spotřebou energie, její příkon je 630 W. Disponuje 9 sušícími pláty a teplotu si nastavíte v rozmezí od 30 – do 70 stupňů. Je vybavena časovačem a ochranou proti přehřátí. Stabilitu zajišťují protiskluzové nohy. Technologie Air – flow zajišťuje rovnoměrné horizontální proudění vzduchu v celé sušičce. Sušička je doplněna speciálním sušícím platem pro drcené potraviny, například bylinky. V sušičce nemusíte jen sušit potraviny, dá se využít i k rozpékání pečiva, nebo v ní dobře kyne těsto.

Pro

 • Nízká spotřeba
 • Technologie Air – flow
 • Časovač
Proti

 • Sušící pláty se neotáčejí

Najít nejnižší cenu

G21 Paradiso BIG

G21 Paradiso BIGSušička G21 Paradiso Big byla oceněna Produktem roku 2016. Její příkon je 550 W a je vybavena časovačem automatického vypnutí. V této sušičce ovoce můžete sušit až 6 plat najednou. Výška plata je 2,5 cm. Teplotu nastavíte v rozmezí 40–70 stupňů. K sušení doporučujeme sušit výhradně zralé plody. Pokud ovoce nebude zralé, sušením nedosáhne správné barvy a pokud naopak bude přezrálé, bude na sušení příliš měkké. Díky obdélníkovému tvaru sušičky vám na kuchyňské lince nezabere příliš místa.

Pro

 • Regulace teploty
 • Velká sušící plocha
 • Nastavitelný časovač 1–48 hodin
Proti

 • Absence plata na sušení bylin

Najít nejnižší cenu

DOMO DO 325

DOMO DO 325 - nejlepší sušičky ovoceDOMO DO 325 je vítěz dTestu sušiček ovoce pro rok 2016 a řadí se tak mezi nejlepší sušičky ovoce na českém trhu. Je vhodná na sušení ovoce, zeleniny, hub, bylinek nebo masa. Příkon sušičky je 400 W a váží 2,29 kg. Můžete sušit najednou až 5 plat, které jsou samozřejmě součástí balení. Plata jsou výškově nastavitelná. Ovládání je velice jednoduché, a to pouze jedním tlačítkem. Dokonce si můžete vybrat až ze 3 stupňů nastavení sušení.

Pro

 • Jednoduché ovládání
 • Dobrý výkon
 • Nastavitelnost teploty
Proti

 • Absence časovače

Najít nejnižší cenu

Concept SO 1015

Concept SO 1015Sušička potravin Concept SO 1015 je vybavena ventilátorem pro rovnoměrné sušení a 6 sušícími platy o průměru 32 cm. Teplotu sušení regulujete v rozmezí 35-70 stupňů. Sušička se vyznačuje tichým provozem a to 46 dB. Výhodou je nastavitelná výška sít a možnost rozšíření až na 10 kusů sít. Hmotnost celé sušičky je 2 kg. Prodává se ve žluto-bílé barevné kombinaci. Díky průhlednému víku můžete pohodlně pozorovat proces sušení. Sušit se dá opravdu cokoliv. V zimě určitě oceníte chutné domácí křížaly, nebo nasbírané podzimní houby do polívky.

Pro

 • Tichý chod
 • Nastavitelná teplota
 • Univerzální použití
Proti

 • Delší čas sušení

Najít nejnižší cenu

Bielmeier BHG 601

Bielmeier BHG 601Sušička potravin od Bielmeru je vybavena 4 sušícími platy s průměrem 34 cm, kde každé plato má své odvětrávání pro zachování svých vůní. Tudíž můžete v sušičce sušit jak houby s ovocem, či bylinkami, aniž by vzájemně na sebe převzaly pachy.  Vzduch je veden ventilátorem od shora ke středu, topnou spirálou je ohříván a dál je rozdělen do jednotlivých pater. Příkon sušičky je 700 W a termostatem nastavíte 3 stupně sušení – 20, 40 a 60 stupňů.  Sušička je vybavena časovým spínačem, kdy se po nastavení určitého času sama vypne. Je nastavitelná až na 12 hodin.

Pro

 • Časovač
 • Každé patro je odvětráváno zvlášť
 • Regulace teploty
Proti

 • Vyšší cena náhradních plat

Najít nejnižší cenu

Závěr

Test sušiček potravin je za námi. V budoucnosti bude článek pravidelně aktualizován, takže nás neváhejte navštívit znovu.

Napsat komentář