Vybíráme nejlepší pračky s horním plněním pro rok 2024

V dnešní moderní době si prakticky každý může vybrat a koupit cokoliv ho napadne. Co takovou pračku s horním plněním? Ano, existuje také pračka s předním plněním. Ale o té jindy. V tomto článku se zaměříme především na výhody pračky s horním plněním, zmíníme se, na co si máte dát pozor před samotnou koupí takové pračky a vybereme ty nejlepší pračky s horním plněním.

Výhody praček s horním plněním

Za výhody automatické pračky s horním plněním považujeme především cenovou dostupnost, což ocení spousta lidí. Tento typ praček je obvykle levnější než pračky s předním plněním, méně váží – jsou lehčí a hlavně rychlejší.

Další výhodou je eliminace ohýbání se, což je příznivé pro starší osoby, nebo osoby, které mají problémy se zády. Máte-li velké problémy se zády, může být ohýbání se(aby jste naložili pračku špinavým prádlem) fyzicky bolestivé. Pračky s horním plněním umožňují vkládat prádlo ve výšce pasu a šetří tak vaše záda a klouby.

Další výhoda praček s horním plněním je vkládání prádla během procesu praní. Může se stát, že zapomenete vložit kus oděvu do bubnu a vzpomenete si na to těsně po spuštění programu. U praček s předním plněním tato možnost nepřichází v úvahu. Pračky se uzamknou a utěsní, aby se zabránilo úniku vody, takže po spuštění již nelze přidávat oblečení.

V neposlední řadě vám tato pračka ušetří místo v bytě. Obecně pračky s horním plněním bývají užší než pračky s předním plněním. I když je tento typ praček menší, tak to nemá vliv na velikost bubnu.

Když už jsme se zmínili o výhodách praček s horním plněním, bylo by nefér se nezmínit o nevýhodách. Pokud uvažujete o koupi sušičky prádla, pak zvažte, jestli na ni máte dostatek místa. Velkou nevýhodu vidíme v tom, že na pračku s horním plněním nelze umístit sušičku, jak je to obvyklé u praček s předním plněním.

Nejprodávanější pračky s horním plněním 2024

V tabulce naleznete přehled nejoblíbenějších praček s horním plněním.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Whirlpool TDLRBX 6252BS899 912 – 14 104 KčRecenze
Whirlpool TDLR 5030L EU/N896 359 – 9 790 KčRecenze
Indesit BTW L50300 EU/N865 850 – 8 790 KčRecenze
Whirlpool TDLR 6240SS EU/N917 290 – 11 490 KčRecenze
AEG LTN7C562C9814 990 KčRecenze
Candy CSTG 47TME/1-S928 780 – 8 990 KčRecenze
Hoover H3TFSMP48TAMCE-S909 259 – 11 490 KčRecenze
ELECTROLUX EW7TN13372C9713 190 – 17 490 KčRecenze
Professor MPZ303?1 290 KčRecenze
Candy CSTG 38TMCE/1-S878 499 – 10 150 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší pračku s horním plněním?

V následujících odstavcích se zmíníme, na co se zaměřit před samotnou koupí pračky.

Velikost bubnu – Snad nejdůležitějším faktorem při koupi pračky s horním plněním je velikost bubnu, který se může výrazně lišit. Na trhu najdete pračky s horním plněním, kde maximální náplň se pohybuje od 2 kg do 15 kg. Záleží na vás, pro kolik lidí, jak často a co budete prát. Větší přístroje jsou fajn pro velké rodiny a na velké ložní prádlo a ručníky. Malé přístroje jsou vhodné do bytů typu garsonka pro jednoho, maximálně dva lidi.

Hluk – Obecně platí, že pračky s předním plněním disponují rychlejšími otáčkami a jsou tím pádem hlasitější, než pračky s horním plněním. Pokud se místnost, kde máte pračku umístěnou nachází v blízkosti vašeho obývacího pokoje, může to být problém. Dobře se rozhodněte, jaký typ pračky zvolíte. My kvůli hluku doporučujeme pračku s horním plněním. Tyto pračky by během vysokého odstřeďování  měly produkovat méně než 80 dB a 50 dB během středního odstřeďování.

Energetická náročnost a efektivita – Téměř každá nová pračka s horním plněním bude účinnější než předchozí generace, ale přesto stojí za to prozkoumat specifika konkrétních modelů. Samozřejmostí je kontrola energetického štítku, kde zjistíte spotřebu vody, spotřebu elektrické energie, energetickou třídu a vyhodnotit, jestli konkrétní model splňuje vaše představy.

Možnosti praní – Kdysi dávno měly pračky jen několik nastavení – typicky na bílé prádlo a jemné. Dnes však moderní pračky přicházejí s celou řadou funkcí, včetně rychlého praní,  praní povlečení/ručníků, ruční praní, funkce džíny nebo praní sportovního oblečení. Při nakupování pračky zvažte, které z těchto pracích cyklů mohou být pro vás užitečné.

Nejlepších 5 praček s horním plněním

PHILCO PLD 12653 QTL

PHILCO PLD 12653 QTLPHILCO PLD 12653 QTL je kompaktní automatická pračka s horním plněním, která se může pochlubit rozměry 40 x 61 x 87,5 cm a kapacitou na 6,5 kg prádla. Pračka spadá do energetické třídy A+++ a její roční průměrná spotřeba je uváděna 164 kWh. Spotřeba vody je pak slušných 27 litrů.

Pračka nabídne 16 pracích programů. Disponuje také ochranným systémem Aqua Stop proti přetečení vody. Mezi programy bohužel nenajdeme program pro alergiky.

Pro

 • Jednoduchá obsluha
 • Spousta programů
 • Kompaktní rozměry

Proti

 • Programy jsou poměrně dlouhé

Najít nejnižší cenu

AEG ProSteam LTX7C562C

AEG ProSteam LTX7C562CAEG ProSteam LTx7C562C spadá do energetické třídy A+++ s příkonem 2200 W a spotřebou energie 122 kWh. Maximální náplň pračky je 6 kg prádla. U téhle pračky nás zaujala Technologie ProSense, která zváží hmotnost prádla a vybere vhodný program na míru. Pračka disponuje invertorovým motorem, který se vyznačuje svou odolností a nižšími vibracemi. Funkce SoftPlus zajišťuje rovnoměrné rozložení aviváže. Pračka je vybavena 10 programy, přehledným displejem, dětskou pojistkou a funkcí Aqua Stop, což je ochrana, proti případnému přetečení pračky.

Pro

 • Tichý chod
 • Intuitivní ovládání
 • Úsporná
Proti

 • Nejasný obrázkový start manuál

Najít nejnižší cenu

Whirlpool AWE 50510

Whirlpool AWE 50510Jako další pračku jsme vybrali Whirpool AWE 50510, která spadá do energetické třídy A++ s roční spotřebou energie 148 kWh a spotřebou vody 34 l na jedno praní. Jedná se o inteligentní pračku, která pomocí senzorové technologie dokáže identifikovat množství prádla a dle toho si sama nastaví množství vody, pracího prostředku a délku praní. Pračka disponuje 18 programy ze kterých musíme vypíchnout především krátký 15 minutový program, program džíny, nebo ruční praní. Také nás zaujal snímač, který hlídá pěnění pracího prostředku a dohlíží na důkladné vymáchání prádla. Další vychytávkou je Eco kulička, která má funkci zátky a brání úniku pracího prostředku. Maximální náplň pračky je 5 kg.

Pro

 • Jednoduchá obsluha
 • Spousta programů
 • Skladnost
Proti

 • Hlučnější

Najít nejnižší cenu

Whirlpool TDLR 70230

Whirlpool TDLR 70230Whirpool TDLR 70230 je pračka, která spadá do energetické třídy A+++ a její roční spotřeba energie je 174 kWh. Pračka disponuje 14 programy mezi kterými nás zaujal především program Aqua Eco, což je úsporný program s nízkou spotřebou vody, který je vhodný na mírně špinavé prádlo. Fresh Care program je určený pro zapomnětlivce, kteří prádlo hned nepověsí. Tento program se postará o krásně svěží prádlo po celou dobu, kdy leží v pračce. Pračka vyniká také díky technologii Zen, která snižuje vibrace a hluk po celou dobu praní. Jako poslední se musíme zmínit o technologii 6 smysl Colours, která automaticky nastaví parametry pro nejlepší péči o prádlo.

Pro

 • Tichý chod
 • Snadná obsluha
 • Spousta programů
Proti

 • Krátký elektrický kabel i hadice k přívodu vody

Najít nejnižší cenu

Electrolux EW6T4261

Electrolux EW6T4261Electrolux EW6T4261 je volně stojící pračka s horním plněním. Díky své kompaktnosti nezabere příliš místa a hodí se tak I do menších domácností. Konkrétně jsou její rozměry 40 cm na šířku, 60 cm do hloubky a 89 cm na výšku. Ačkoli má pračka malé rozměry, zvládne najednou vyprat slušných 6 kg prádla.

Pračka disponuje moderní technologií SensiCare, která automaticky přizpůsobuje prací programy míře naplnění bubnu. Celkem pračka nabídne 14 pracích programů, včetně zajímavého programu pro alergiky.

Co se týče energetických údajů, pračka patří do kategorie A+++ a výrobce uvádí průměrnou roční spotřeba na úrovni 150 kWh. Na jedno praní pak pračka spotřebuje cca 43 litrů vody.

Pro

 • Kompaktní rozměry
 • Jednoduché ovládání
 • Bohatá nabídka programů a moderní funkce jako je automatické uzpůsobení programu stupni naplnění

Proti

 • Poměrně hlučná, především při ždímání

Najít nejnižší cenu

Napsat komentář