Vybíráme nejlepší pračky s horním plněním pro rok 2020

V dnešní moderní době si prakticky každý může vybrat a koupit cokoliv ho napadne. Co takovou pračku s horním plněním? Ano, existuje také pračka s předním plněním. Ale o té jindy. V tomto článku se zaměříme především na výhody pračky s horním plněním, zmíníme se, na co si máte dát pozor před samotnou koupí takové pračky a vybereme ty nejlepší pračky s horním plněním.

Výhody praček s horním plněním

Za výhody automatické pračky s horním plněním považujeme především cenovou dostupnost, což ocení spousta lidí. Tento typ praček je obvykle levnější než pračky s předním plněním, méně váží – jsou lehčí a hlavně rychlejší.

Další výhodou je eliminace ohýbání se, což je příznivé pro starší osoby, nebo osoby, které mají problémy se zády. Máte-li velké problémy se zády, může být ohýbání se(aby jste naložili pračku špinavým prádlem) fyzicky bolestivé. Pračky s horním plněním umožňují vkládat prádlo ve výšce pasu a šetří tak vaše záda a klouby.

Další výhoda praček s horním plněním je vkládání prádla během procesu praní. Může se stát, že zapomenete vložit kus oděvu do bubnu a vzpomenete si na to těsně po spuštění programu. U praček s předním plněním tato možnost nepřichází v úvahu. Pračky se uzamknou a utěsní, aby se zabránilo úniku vody, takže po spuštění již nelze přidávat oblečení.

V neposlední řadě vám tato pračka ušetří místo v bytě. Obecně pračky s horním plněním bývají užší než pračky s předním plněním. I když je tento typ praček menší, tak to nemá vliv na velikost bubnu.

Když už jsme se zmínili o výhodách praček s horním plněním, bylo by nefér se nezmínit o nevýhodách. Pokud uvažujete o koupi sušičky, pak zvažte, jestli na ni máte dostatek místa. Velkou nevýhodu vidíme v tom, že na pračku s horním plněním nelze umístit sušičku, jak je to obvyklé u praček s předním plněním.

Nejprodávanější pračky s horním plněním 2020

V tabulce naleznete přehled nejoblíbenějších praček s horním plněním k říjnu 2020.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Whirlpool AWE 5051090%5 990 - 7 450 KčRecenze
Indesit BTW A5105290%5 590 - 7 250 KčRecenze
Whirlpool TDLR 6011194%6 990 KčRecenze
Indesit BTW D6125384%7 490 - 9 190 KčRecenze
Whirlpool TDLR 6011089%6 289 - 8 852 KčRecenze
Whirlpool TDLR 7023093%10 299 - 13 490 KčRecenze
Whirlpool AWE 6671091%7 068 - 9 790 KčRecenze
AEG LTX7C562C97%15 909 - 17 333 KčRecenze
AEG LTX6G261C92%11 790 - 11 990 KčRecenze
Indesit BTW L50300 EU/N?6 690 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší pračku s horním plněním?

V následujících odstavcích se zmíníme, na co se zaměřit před samotnou koupí pračky.

Velikost bubnu – Snad nejdůležitějším faktorem při koupi pračky s horním plněním je velikost bubnu, který se může výrazně lišit. Na trhu najdete pračky s horním plněním, kde maximální náplň se pohybuje od 2 kg do 15 kg. Záleží na vás, pro kolik lidí, jak často a co budete prát. Větší přístroje jsou fajn pro velké rodiny a na velké ložní prádlo a ručníky. Malé přístroje jsou vhodné do bytů typu garsonka pro jednoho, maximálně dva lidi.

Hluk – Obecně platí, že pračky s předním plněním disponují rychlejšími otáčkami a jsou tím pádem hlasitější, než pračky s horním plněním. Pokud se místnost, kde máte pračku umístěnou nachází v blízkosti vašeho obývacího pokoje, může to být problém. Dobře se rozhodněte, jaký typ pračky zvolíte. My kvůli hluku doporučujeme pračku s horním plněním. Tyto pračky by během vysokého odstřeďování  měly produkovat méně než 80 dB a 50 dB během středního odstřeďování.

Energetická náročnost a efektivita – Téměř každá nová pračka s horním plněním bude účinnější než předchozí generace, ale přesto stojí za to prozkoumat specifika konkrétních modelů. Samozřejmostí je kontrola energetického štítku, kde zjistíte spotřebu vody, spotřebu elektrické energie, energetickou třídu a vyhodnotit, jestli konkrétní model splňuje vaše představy.

Možnosti praní – Kdysi dávno měly pračky jen několik nastavení – typicky na bílé prádlo a jemné. Dnes však moderní pračky přicházejí s celou řadou funkcí, včetně rychlého praní,  praní povlečení/ručníků, ruční praní, funkce džíny nebo praní sportovního oblečení. Při nakupování pračky zvažte, které z těchto pracích cyklů mohou být pro vás užitečné.

Nejlepších 5 praček s horním plněním

Electrolux EWT 1266 ELW

Electrolux EWT 1266 ELWJako první pračku s horním plněním jsme vybrali Electrolux EXT 1266 ELW s příkonem 2200 W, která se řadí do energetické třídy A+++. Pračka vyniká svými úspornými programy a dostala modrý certifikát Woolmark. Pračka nabízí 14 programů, ze kterých si vybere i ten nejnáročnější spotřebitel. V pračce můžete vyprat až 6 kg prádla se spotřebou vody 47 l za jeden prací cyklus. Z funkcí nás zaujal odložený start  a dětská pojistka. Spotřeba elektrické energie je 0,79 kWh za rok. Samozřejmostí je přehledný displej.

Pro

 • Tichý provoz
 • Zvukový signál
 • A+++
Proti

 • Kratší přívodní kabel

Najít nejnižší cenu

AEG ProSteam LTX7C562C

AEG ProSteam LTX7C562CAEG ProSteam LTx7C562C spadá do energetické třídy A+++ s příkonem 2200 W a spotřebou energie 122 kWh. Maximální náplň pračky je 6 kg prádla. U téhle pračky nás zaujala Technologie ProSense, která zváží hmotnost prádla a vybere vhodný program na míru. Pračka disponuje invertorovým motorem, který se vyznačuje svou odolností a nižšími vibracemi. Funkce SoftPlus zajišťuje rovnoměrné rozložení aviváže. Pračka je vybavena 10 programy, přehledným displejem, dětskou pojistkou a funkcí Aqua Stop, což je ochrana, proti případnému přetečení pračky.

Pro

 • Tichý chod
 • Intuitivní ovládání
 • Úsporná
Proti

 • Nejasný obrázkový start manuál

Najít nejnižší cenu

Whirlpool AWE 50510

Whirlpool AWE 50510Jako další pračku jsme vybrali Whirpool AWE 50510, která spadá do energetické třídy A++ s roční spotřebou energie 148 kWh a spotřebou vody 34 l na jedno praní. Jedná se o inteligentní pračku, která pomocí senzorové technologie dokáže identifikovat množství prádla a dle toho si sama nastaví množství vody, pracího prostředku a délku praní. Pračka disponuje 18 programy ze kterých musíme vypíchnout především krátký 15 minutový program, program džíny, nebo ruční praní. Také nás zaujal snímač, který hlídá pěnění pracího prostředku a dohlíží na důkladné vymáchání prádla. Další vychytávkou je Eco kulička, která má funkci zátky a brání úniku pracího prostředku. Maximální náplň pračky je 5 kg.

Pro

 • Jednoduchá obsluha
 • Spousta programů
 • Skladnost
Proti

 • Hlučnější

Najít nejnižší cenu

Whirlpool TDLR 70230

Whirlpool TDLR 70230Whirpool TDLR 70230 je pračka, která spadá do energetické třídy A+++ a její roční spotřeba energie je 174 kWh. Pračka disponuje 14 programy mezi kterými nás zaujal především program Aqua Eco, což je úsporný program s nízkou spotřebou vody, který je vhodný na mírně špinavé prádlo. Fresh Care program je určený pro zapomnětlivce, kteří prádlo hned nepověsí. Tento program se postará o krásně svěží prádlo po celou dobu, kdy leží v pračce. Pračka vyniká také díky technologii Zen, která snižuje vibrace a hluk po celou dobu praní. Jako poslední se musíme zmínit o technologii 6 smysl Colours, která automaticky nastaví parametry pro nejlepší péči o prádlo.

Pro

 • Tichý chod
 • Snadná obsluha
 • Spousta programů
Proti

 • Krátký elektrický kabel i hadice k přívodu vody

Najít nejnižší cenu

ELECTROLUX EWT1366HGW

ELECTROLUX EWT1366HGWJako poslední náš výběr uzavírá pračka Electrolux EWT1366HGW s příkonem 2200 W, která spadá do energetické třídy A+++. Kapacita pračky je maximálně 6 kg prádla a hlučnost praní je 51 dB. Pračka disponuje 14 programy, přehledným displejem, dětskou pojistkou a odloženým startem. Velkou výhodou je parní praní, které eliminuje pomačkání prádla a následné žehlení. Spotřeba vody je 44 litrů na jedno praní a roční spotřeba elektrické energie se pohybuje okolo 0,75 kWh.

Pro

 • Tichý chod
 • Parní praní
 • Jednoduché ovládání
Proti

 • Krátká přívodní hadice na vodu

Najít nejnižší cenu

Napsat komentář