Vybíráme nejlepší samonafukovací karimatky pro rok 2020

Každý správný tramp, horal či obyčejný turista, co rád jezdí do přírody a pod stan, se zcela určitě minimálně jednou potýkal s otázkou – jakou karimatku pořídit, jaká karimatka je nejlepší? Existuje více druhů karimatek, ale my dnešní článek věnujeme pouze karimatkám samonafukovacím.

Samonafukovací karimatky mají opravdu spoustu výhod. Jsou skladné a lehké, dobře izolují, tudíž se nemusíte bát prochladnutí, mohou být i dosti hrubé a tak i spaní na nich může být zcela pohodlné a v žádném případě nebudete cítit každý kamínek a nerovnost povrchu. Pohodlně se na nich vyspíte i na boku. A jejich největší výhoda? Samy se nafukují. Pouze sejmete ventil a nemusíte se starat. Během pár minut je karimatka nafouknutá a připravená k použití.

Pojďte se s námi nyní podívat, jak si vybrat nejlepší samonafukovací karimatku a které samonafukovací karimatky uspěly v testu uživatelů.

Nejprodávanější samonafukovací karimatky 2020

V tabulce naleznete nejprodávanější samonafukovací karimatky dle Heureka.cz k říjnu 2020.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Therm-a-Rest Trail Lite92%1 749 - 2 299 KčRecenze
Therm-a-Rest Trail Pro96%2 379 - 3 949 KčRecenze
Westige TANA 2,593%279 KčRecenze
Husky Funny81%877 - 1 390 KčRecenze
Zulu Natal I91%389 - 399 KčRecenze
Therm-a-Rest NeoAir Xtherm94%4 843 - 6 754 KčRecenze
Therm-a-Rest NeoAir XTherm MAX100%4 843 - 7 243 KčRecenze
Outwell Dreamcatcher Single92%1 160 - 3 122 KčRecenze
Therm-a-Rest RidgeRest SoLite95%737 - 1 190 KčRecenze
Outwell Sleepin Double89%932 - 2 290 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší samonafukovací karimatku?

Vybíráte-li si svou první samonafukovací karimatku, doporučujeme se zaměřit při výběru primárně na následující faktory:

Tloušťka – Tloušťka je asi úplně nejdůležitějším faktorem při výběru samonafukovací karimatky vůbec. Je to proto, že se od ní odvíjí míra komfortu při ležení. Na tenčích karimatkách přeci jen nějakou tu nerovnost terénu a kamínek ucítíte, kdežto na tlustších už pak ne. Dále je tento faktor důležitý kvůli tepelné izolaci. Popřemýšlejte tedy určitě nad tím, pro jaké roční období a užívání tuto karimatku pořizujete. Na zimu, sníh, do vyšších poloh a pro lidi trpící na záda nebo ledviny je vhodnější tlustší karimatka. Je důležité si ovšem uvědomit, že čím tlustší karimatka, tím větší bude i její hmotnost a pravděpodobně i velikost ve složeném stavu.

Nejběžnější karimatky mívají velikost 2,5 – 3,5 centimetry, nenáročnému člověku pro běžné užívání v obyčejném nijak extrémním terénu a počasí úplně stačí. Tlustší karimatky pak mohou mít 5 až dokonce 10 centimetrů, což už může připomínat spánek v posteli. Pro občasné, festivalové užívání nebo pro nejméně náročné lidi pak existují i samonafukovací karimatky o tloušťce pouhých 1,5 – 2 centimetry.

Rozměry, tvar a váha – Jaký rozměr karimatky vyberete, závisí pouze na vás. Čím delší a širší karimatka, tím pohodlnější spaní. Délka karimatek začíná už někde na 110 centimetrech a dosahuje až k 196 centimetrům. Šířka pak je většinou okolo 50 centimetrů a více.

Co se tvaru týče, jsou k nalezení karimatky klasické obdélníkové, karimatky anatomického tvaru nebo oválné.

Váha se pak odvíjí od materiálu, z jakého je karimatka vyrobena a od tloušťky karimatky. Obecně platí, že kvalitnější materiály jsou lehčí. Dále pak čím tlustší karimatka, tím těžší. Karimatky, které dosahují tloušťky 5-10 centimetrů mohou vážit i více než 1 kilogram. Tenčí karimatky pak váží zhruba polovinu, 500 a více gramů.

Skladatelnost – Při výběru se také podívejte, jakým způsobem se dá karimatka složit do původního stavu. Některé, zejména pak tlustší karimatky (ale nejen ty) se nemohou podélně přehýbat a tudíž mohou mít ve složeném stavu šířku 50 – 60 cm, což jednoho může nepříjemně zaskočit. Zejména pak, když chcete cestovat „nalehko“ s co nejskladnějším a nejmenším nákladem. Obecně pak samonafukovací karimatky, které lze přehýbat, mají ve složeném stavu rozměry okolo 15 x 26 (dle šířky karimatky) centimetrů.

Materiál – Určitě dbejte i na kvalitu materiálu, je lepší, když má karimatka vyšší tepelný koeficient, tudíž více hřeje. Také by určitě měla mít nějaký ucházející vodní sloupec, který pak svědčí o propustnosti vody.  Dále se podívejte také, z jakého materiálu je vyroben ventil, ten bývá buďto plastový nebo kovový. Kovový je samozřejmě lepší, protože jej tak snadno nezničíte. Plast můžete rozšlápnout nebo vám na ventil něco spadne a je po něm. A pro mnohé může být určitě důležitá i protiskluzová úprava karimatky.

Vybavení balíčku – Někteří výrobci dávají jako součást balení karimatky i sadu pro případné zalepení děr. Což může být velmi užitečné, pokud se vám karimatka nějakým způsobem během kempování poškodí.

Cena – Cena karimatek se odvíjí od značky, tloušťky a použitých materiálů. Nejlevnější samonafukovací karimatky začínají na ceně už okolo 400 korun a nejdražší pak dosahují ceny až klidně 7000 korun.

Nejlepších 5 samonafukovacích karimatek

Pinguin Skyline

Pinguin SkylinePinguin Skyline je nafukovací karimatka vyrobená z Polyesteru Ripstop Diamant  a TPU laminace. Tloušťka karimatky je 6 cm, šířka je 51 cm a celková délka je 185 cm. Bonusem je konstrukce karimatky, která je tvořena navařenými vnitřními přepážkami, což odstranilo problém se „studenými spoji“  a spolu se zateplením termoizolací BHB Micro, vám nebude nikdy zima. Výhodou je přiložená integrovaná pumpa, opravná sada a přepravní obal pro karimatku. Díky minimalistickým rozměrům po sbalení se vejde téměř do každého zavazadla.

Pro

 • Polo – samo-nafukovací mechanizmus
 • Skladná
 • Pohodlná
Proti

 • Dost nešikovně velký 2. ventilek

Najít nejnižší cenu

Coleman Touring Mat

Coleman Touring Mat- nejlepší karimatky na trekyTato karimatka byla v roce 2015 oceněná produktem roku. Karimatka je určena především k veškerým outdoorovým aktivitám. Výplň je tvořená pěnou s tvarovou pamětí a vrchní část je vyrobena z polyesteru. K lepšímu zabalení je karimatka opatřena dvěma stahovacími popruhy a obalem. Hmotnost celého produktu je 0,9 kg. Samozřejmostí je velká odolnost proti prodření a případnému propíchnutí. Musíme také zmínit technické parametry, což jsou: délka 183 cm, šířka 51 cm, tloušťka 2,5 cm a hmotnost 900 g. Rozměr sbalené karimatky je 27 x 15 cm.

Pro

 • Skladnost
 • Snadno omyvatelný povrch
 • Dobře izoluje chlad i nerovnosti
Proti

 • Do plného stavu je potřeba dofouknout

Najít nejnižší cenu

Therm-A-Rest Trail Lite

Therm-A-Rest Trail LiteThermarest Trail Lite je karimatka vhodná na treky do přírody. Materiál karimatky je z polyesteru, který je lehký a velice příjemný na dotek. Spodní část je odolná jak proti prodření, tak propíchnutí, ale také proti znečištění. Vrchní část je zajištěna protiskluzovou povrchovou úpravou. Tepelný odpor karimatky je 3,4R. U tohoto produktu existuje i dámská verze s několika výhodami jako například: zesílené panely v oblasti zad, pánve a nohou pro větší tepelný komfort. Výhodou je její nízká váha, což je u rozměru large 1050 g a u rozměru regular 740 g.

Pro

 • Dobrá izolace
 • Skladnost
 • Odolný materiál
Proti

 • Větší rozměr při zabalení

Najít nejnižší cenu

Husky Fled 5

Husky Fled 5 - test karimatekPředposlední produkt jsme vybrali samo – nafukovací karimatku outdoorového výrobce značky Husky. Materiál u této karimatky byl použit 150 D polyester s TPU zátěrem, který zaručuje její lehkost. Pohodlný spánek a tepelnou izolaci zajišťuje 5 cm výška karimatky. Hmotnost karimatky je 1430 g a sbalený rozměr 31 x 22 cm. Výhodou karimatky je přehnutí na polovinu, což zaručuje její skladnost a úsporu místa při přepravě.

Pro

 • Snadná manipulace
 • Kvalitní materiál i provedení
 • Pohodlná
Proti

 • Těžší, pokud se jedná o pěší turistiku

Najít nejnižší cenu

Yate Trekker 3,8

Yate Trekker 3,8Poslední vybraná karimatka a uživateli velice oblíbená je karimatka Yate Trekker 3,8. Vrchní část karimatky je vyrobena z polyesteru 75D Microbrushed, spodní část je vyrobena z polyesteru 150D. Karimatka je opatřena ventilem „Push in“, který stačí jen zmáčknout a ventil těsní. Samozřejmostí je vysoká odolnost materiálu proti poškození. Při koupi této karimatky je součástí balení také přepravní obal, stahovací pásek a sada na opravu. Výhodou je přeložení karimatky na polovinu při balení, čímž vznikne malý balíček o rozměrech 14×26 cm.

Pro

 • Malý rozměr při zabalení
 • Nízká váha
 • Neklouzavý povrch
Proti

 • Užší

Najít nejnižší cenu

Závěr

Nezapomeňte ovšem, že každý produkt má i své nevýhody. Karimatku budete muset vyfukovat ručně, což může obnášet i pár nepříjemných minut spojených s vymačkáváním vzduchu a „tlačením“ karimatky zpět do obalu. A dále, dávejte si pozor, kde ji budete používat. Samonafukovací karimatky jsou sice dosti odolné, ale i přesto velmi ostré kameny mohou tyto karimatky protrhnout.

Napsat komentář