Vybíráme nejlepší indukční varné desky pro rok 2019

Indukční varné desky se těší čím dál větší popularitě a není divu. Kdo po indukční varné desce ještě nezatoužil, ten si možná neuvědomuje její obrovskou praktičnost.

Dříve jsme byli tak nějak odkázáni pouze na plynové nebo klasické elektrické sporáky. Každý z nich má určitá úskalí. Plynové sporáky mohou být nebezpečné samy o sobě. Stačí, když jen trochu nedotočíte kolečko a plyn bude vesele unikat, což může mít následky nejen pro Vás, ale i pro širší okolí.

U elektrických sporáků se zase deska ohřívá celou věčnost, a ještě déle se ochlazuje. U obou sporáků pak hrozí, že s nimi mohou manipulovat děti a přijít tak k úrazu. Nechtěně pustit plyn, spálit se a podobně.

A právě v tomto spočívá jedna z největších výhod indukčních varných desek, které ocení zejména rodiče, ale nejen oni. Indukční varné desky nemají žádná kolečka na otáčení, vše se ovládá dotykově. Mají mimo jiné i zamykací tlačítko, dětskou pojistku chcete-li, která zablokuje veškeré ovládání, kdyby se dítě opravdu dostalo až do výšin varné desky. A hlavně, indukční varná deska se nezahřívá. Vy ani dítě ani jakýkoliv jiný člen rodiny či předmět se nemůže spálit pouhým dotekem desky. Indukční varné desky zahřívají pouze předměty, které na nich stojí, bohužel nutno podotknout, že jen magnetické materiály. Možná tedy budete muset vyměnit vaše hrnce.

Mimo jiné testy indukčních varných desek prokázaly, že spotřebovávají méně energie, než obyčejné sklokeramické desky nebo elektrické sporáky, a to i přesto, že ohřev je podstatně rychlejší než u ostatních spotřebičů. A pokud je to i tak málo, pak si představte, že na některých modelech můžete mít i funkci časovače. Jednoduše navolíte, kdy se má deska vypnout a starost se spálením oběda je vyřešena. Zapomněli jste desku vypnout? V pořádku, pokud na ní nezůstal hrnec, vypne se sama.

Nejoblíbenější indukční varné desky 2019

V tabulce níže naleznete seznam nejpopulárnějších indukčních varných desek dle Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Electrolux EHH 6240 ISK91%5 290 - 6 990 KčRecenze
Gorenje IT640BSC94%5 490 - 6 248 KčRecenze
MORA VDIT 650 X96%6 666 - 9 006 KčRecenze
Bosch PVS 651FC1E90%9 800 - 20 006 KčRecenze
Electrolux EHI 6540FHK91%9 438 - 11 990 KčRecenze
Electrolux EHH 6340FSK91%5 776 - 7 389 KčRecenze
Electrolux EIV63495%10 593 - 11 990 KčRecenze
Electrolux LIT6043087%6 490 - 8 039 KčRecenze
ELICA NIKOLATESLA BL/A/83?39 990 - 83 674 KčRecenze
Bosch PUE 645BB1E82%7 390 - 12 506 KčRecenze

Jak vybrat indukční varnou desku?

Pojďte se nyní podívat, jak si vybrat nejlepší indukční varné desky a na co se soustředit. Při výběru desky soustřeďujte svou pozornost především na následující prvky:

Elektrické specifikace – Určitě doporučujeme vybrat si indukční desku, která má příkon okolo 8000W, minimálně pak 7000W, ale níže už bychom raději nešli. Desky s nižším příkonem sice existují, ale výrazně se zvyšuje jak doba ohřevu, tak i spotřeba elektrické energie.

Dalším důležitým faktorem, na který se zaměřit z hlediska elektrické energie je typ rozvodu. Pokud máte jednofázový a nechcete rozbourat půlku kuchyně kvůli přechodu na třífázový, pak vám indukční varnou desku nedoporučujeme. S jednofázovým rozvodem Vám nepojedou plotýnky naplno, což způsobí, že budete mít sice indukční varnou desku, ale s výkonem obyčejného sporáku či normální varné desky. Značně by to pak ovlivnilo i funkce desky. Takže pamatujte, rozvod musí být třífázový.

Funkce – Pro představu, uvádíme pár funkcí, které indukční varné desky mohou mít. Vybírejte dle libosti a potřeby.

 • Automatické vypnutí – deska se sama po určité době vypne, jsou-li plotýnky prázdné
 • Zámek neboli dětská pojistka – tlačítka a ovládaní jsou blokována
 • Časovač – umožňuje nastavit konkrétní čas, kdy se deska/plotýnka sama vypne
 • Rozpoznání prázdného hrnce – deska rozpozná, že je hrnec prázdný a sníží teplotu
 • Rozpoznání přítomného hrnce – plotýnka indikuje, že na ní není hrnec a je zaplá
 • Boost – zrychlené nahřátí na maximální teplotu
 • Kontrolka zbytkového tepla – varování před rozehřátou plotýnkou
 • Funkce stop and go – přerušení vaření a posléze pokračování se stejným nastavením (užitečné v případě, že potřebujete odběhnout)
 • Ochrana proti vznícení oleje – pojistka, zajišťující, aby nebyla přesažena teplota, při které se olej vzněcuje (nad 300°C)
 • Detekce přetečení – pokud obsah z nádoby přeteče a dostane se na desku, aktivní část desky se automaticky vypne

Rozměry a plotýnky – Rozměry stejně jako funkce závisí čistě na vašem gustu. Indukční varné desky se vyrábějí v mnoha velikostech, jen si pořádně změřte kuchyň a rozmyslete, jak velký prostor anebo kolik plotýnek na vaření potřebujete. Plotýnek zpravidla bývá 2-5. Některé desky mají dokonce dvě plotýnky propojené, aby mohly zahřívat pekáč nebo velké hranaté hrnce.

Cena – V dnešní době se indukční desky pohybují v různých cenových variantách v závislosti na rozměrech, funkcích apod. Obecně začínají ceny někde na 5500,- korunách. Dají se najít samozřejmě i levnější varianty, ovšem to už jsou pouze 2plotýnkové desky namísto 4plotýnkových.

Nejlepších 5 indukčních varných desek

Electrolux EHH 6240 ISK

Electrolux EHH 6240 ISK - test indukčních varných desekJako první varnou desku jsme vybrali Electrolux EHH 6240 ISK, která je oceněna PRODUKTEM ROKU 2016. Deska se snadno instaluje pomocí přichycovacího systému. Je opatřena zabezpečovacím systémem automatického vypnutí a rovněž vybavena bezpečnostní pojistkou. Na desce naleznete i indikátor zbytkového tepla. Ptáte se, co to je? Je to důležitý prvek, kdy vám na každé varné zóně ukáže, které plochy jsou ještě horké, tudíž byste se jich neměli dotýkat. Maximální příkon varné desky je 6600 W. Frekvence je 50/60 Hz. Šířka desky je 590 mm a hloubka je 520 mm. Tato varná deska má absenci rámečku, tudíž odpadá i namáhavé čistění.

Pro

 • Jednoduchá instalace a ovládání
 • Rychlá reakce na změnu stupně
 • Snadná údržba
Proti

 • Hlasitá rezonance u velké plotýnky při nejvyšším výkonu

Najít nejnižší cenu

Mora VDI 641 X

Mora VDI 641 XVarná deska Mora VDI 641 X má 9 stupňů výkonu, ukazatel zbytkového tepla a taky dětskou bezpečnostní pojistku, to znamená uzamčení desky. Pokud se vám stane, že odeberete nádobu z desky a už ji zpět nevrátíte na varnou zónu, deska se automaticky po minutě vypne. Funkce sprint má na starosti rychlé zvýšení výkonu. Tato varná deska je vybavena i časovačem a to jak pro vypnutí (jakmile uplyne doba, zóna se vypne) a nebo si můžete nastavit minutku ( po uplynutí doby vás upozorní signálem). Maximální příkon desky je 6800 W a šířka 60 cm.

Pro

 • Funkce SPRINT
 • Časovač varných zón
 • Automatické vypnutí indukční zóny po 1 minutě
Proti

 • Absence ovládacích čísel

Najít nejnižší cenu

AEG HK 654400 XB

AEG HK 654400 XBJako další indukční desku jsme vybrali od značky AEG, model HK 654400 XB. Zaujala nás svou flexibilní varnou zónou, která se přizpůsobí vašemu nádobí. Stačí jen hrnce umístit do středu kříže, zóny se automaticky přizpůsobí vašemu nádobí a zaručí rovnoměrné vaření. Pokud máte dlouhé pánve, není problém si vytvořit dvě extra široké zóny. Jen se ujistěte, že pánve zakrývají značky na obou zónách. Tyto maxi zóny pak ovládáte dvěma ovládacími prvky DirekTouch jako jedinou. Stačí se jen dotknout prstem. Funkce STOP AND GO slouží pro rychlé zastavení a následně rychlé spuštění zóny. Samozřejmostí je dětský zámek nebo funkce Automatického vypnutí. Maximální příkon této desky je 7400 W.

Pro

 • Přehledné ovládání
 • Automatické vypnutí po odebrání nádoby z indukce
 • Dvě propojené zóny
Proti

 • Poněkud vyšší cena

Najít nejnižší cenu

Electrolux EHI 6540FHK

Electrolux EHI 6540FHKČtvrtou indukční desku jsme vybrali od značky Electrolux, model EHI 6540FHK. Z funkcí této desky můžeme vyzdvihnout EcoTimer, to znamená, že vypíná zónu chvíli před ukončením nastaveného času, tak aby se ještě využilo zbytkové teplo dané zóny. Další užitečnou funkcí je například Power (Booster) – rychlé ohřátí. Funkce STOP AND GO je prospěšná v tom, že jakmile vás vyruší nečekaná návštěva, popřípadě si potřebujete odběhnout, jediným tlačítkem jídlo pozastavíte a aktivní varná zóna se přepne na nejnižší teplotu. Opětovným zmáčknutím tlačítka pokračujete ve vaření.  I tato varná deska je opatřena dětskou bezpečnostní pojistkou. Varná deska má až 14 nastavitelných teplot. Maximální příkon indukční desky je 7400 W.

Pro

 • Přehledné ovládání
 • Funkce Stop and Go
 • Poměrně tichá
Proti

 • Menší prodleva mezi stiskem a startem

Najít nejnižší cenu

Bosch PVS 651FC1E

Bosch PVS 651FC1EBosch PVS 651FC1E je sklokeramická indukční varná deska vybavena 4 plotýnkami a maximálním příkonem 6900 W. Varná deska disponuje funkcemi jako Power Boost, což zvyšuje výkon a zrychluje vaření nebo funkcí Frying Sensor, která má na starosti regulaci teploty na čtyřech úrovních smažení a automaticky ovládá celý proces smažení. Deska je také vybavena intuitivním ovládacím panelem a možností nastavení speciálních funkcí jako je QuickStart a ReStart. Výhodou je také zobrazení spotřeby energie. Funkce CombiZone dokáže spojit dvě varné zóny do jedné a kombinovat také úrovně tepla, což oceníte, když používáte delší pečící nádoby.

Pro

 • Rychlost ohřevu
 • Časovač
 • Tichý chod
Proti

Najít nejnižší cenu

Závěr

Test indukčních varných desek je u konce a my se na vás těšíme u dalšího nákupního rádce. Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte se zeptat.

Přidat komentář