Vybíráme nejlepší indukční varné desky pro rok 2024

Indukční varné desky se těší čím dál větší popularitě a není divu. Kdo po indukční varné desce ještě nezatoužil, ten si možná neuvědomuje její obrovskou praktičnost.

Dříve jsme byli tak nějak odkázáni pouze na plynové nebo klasické elektrické sporáky. Každý z nich má určitá úskalí. Plynové sporáky mohou být nebezpečné samy o sobě. Stačí, když jen trochu nedotočíte kolečko a plyn bude vesele unikat, což může mít následky nejen pro Vás, ale i pro širší okolí.

U elektrických sporáků se zase deska ohřívá celou věčnost, a ještě déle se ochlazuje. U obou sporáků pak hrozí, že s nimi mohou manipulovat děti a přijít tak k úrazu. Nechtěně pustit plyn, spálit se a podobně.

A právě v tomto spočívá jedna z největších výhod indukčních varných desek, které ocení zejména rodiče, ale nejen oni. Indukční varné desky nemají žádná kolečka na otáčení, vše se ovládá dotykově. Mají mimo jiné i zamykací tlačítko, dětskou pojistku chcete-li, která zablokuje veškeré ovládání, kdyby se dítě opravdu dostalo až do výšin varné desky. A hlavně, indukční varná deska se nezahřívá. Vy ani dítě ani jakýkoliv jiný člen rodiny či předmět se nemůže spálit pouhým dotekem desky. Indukční varné desky zahřívají pouze předměty, které na nich stojí, bohužel nutno podotknout, že jen magnetické materiály. Možná tedy budete muset vyměnit vaše hrnce.

Mimo jiné testy indukčních varných desek prokázaly, že spotřebovávají méně energie, než obyčejné sklokeramické desky nebo elektrické sporáky, a to i přesto, že ohřev je podstatně rychlejší než u ostatních spotřebičů. A pokud je to i tak málo, pak si představte, že na některých modelech můžete mít i funkci časovače. Jednoduše navolíte, kdy se má deska vypnout a starost se spálením oběda je vyřešena. Zapomněli jste desku vypnout? V pořádku, pokud na ní nezůstal hrnec, vypne se sama.

Nejoblíbenější indukční varné desky 2024

V tabulce níže naleznete seznam nejpopulárnějších indukčních varných desek dle Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Electrolux EIV634958 990 – 15 490 KčRecenze
AEG IKE 64441IB9910 576 – 19 990 KčRecenze
Electrolux LIR 60430936 199 – 8 990 KčRecenze
Whirlpool WS Q2160 NE975 999 – 12 522 KčRecenze
Electrolux LIR60433936 279 – 9 585 KčRecenze
Philco PHD 302993 378 – 4 290 KčRecenze
Bosch PUE611FB1E837 620 – 14 490 KčRecenze
Electrolux EIV8359713 899 – 19 490 KčRecenze
Electrolux EIS624431009 459 – 15 490 KčRecenze
Mora VDIT651X935 489 – 7 927 KčRecenze

Jak vybrat indukční varnou desku?

Pojďte se nyní podívat, jak si vybrat nejlepší indukční varné desky a na co se soustředit. Při výběru desky soustřeďujte svou pozornost především na následující prvky:

Elektrické specifikace – Určitě doporučujeme vybrat si indukční desku, která má příkon okolo 8000W, minimálně pak 7000W, ale níže už bychom raději nešli. Desky s nižším příkonem sice existují, ale výrazně se zvyšuje jak doba ohřevu, tak i spotřeba elektrické energie.

Dalším důležitým faktorem, na který se zaměřit z hlediska elektrické energie je typ rozvodu. Pokud máte jednofázový a nechcete rozbourat půlku kuchyně kvůli přechodu na třífázový, pak vám indukční varnou desku nedoporučujeme. S jednofázovým rozvodem Vám nepojedou plotýnky naplno, což způsobí, že budete mít sice indukční varnou desku, ale s výkonem obyčejného sporáku či normální varné desky. Značně by to pak ovlivnilo i funkce desky. Takže pamatujte, rozvod musí být třífázový.

Funkce – Pro představu, uvádíme pár funkcí, které indukční varné desky mohou mít. Vybírejte dle libosti a potřeby.

 • Automatické vypnutí – deska se sama po určité době vypne, jsou-li plotýnky prázdné
 • Zámek neboli dětská pojistka – tlačítka a ovládaní jsou blokována
 • Časovač – umožňuje nastavit konkrétní čas, kdy se deska/plotýnka sama vypne
 • Rozpoznání prázdného hrnce – deska rozpozná, že je hrnec prázdný a sníží teplotu
 • Rozpoznání přítomného hrnce – plotýnka indikuje, že na ní není hrnec a je zaplá
 • Boost – zrychlené nahřátí na maximální teplotu
 • Kontrolka zbytkového tepla – varování před rozehřátou plotýnkou
 • Funkce stop and go – přerušení vaření a posléze pokračování se stejným nastavením (užitečné v případě, že potřebujete odběhnout)
 • Ochrana proti vznícení oleje – pojistka, zajišťující, aby nebyla přesažena teplota, při které se olej vzněcuje (nad 300°C)
 • Detekce přetečení – pokud obsah z nádoby přeteče a dostane se na desku, aktivní část desky se automaticky vypne

Rozměry a plotýnky – Rozměry stejně jako funkce závisí čistě na vašem gustu. Indukční varné desky se vyrábějí v mnoha velikostech, jen si pořádně změřte kuchyň a rozmyslete, jak velký prostor anebo kolik plotýnek na vaření potřebujete. Plotýnek zpravidla bývá 2-5. Některé desky mají dokonce dvě plotýnky propojené, aby mohly zahřívat pekáč nebo velké hranaté hrnce.

Cena – V dnešní době se indukční desky pohybují v různých cenových variantách v závislosti na rozměrech, funkcích apod. Obecně začínají ceny někde na 5500,- korunách. Dají se najít samozřejmě i levnější varianty, ovšem to už jsou pouze 2plotýnkové desky namísto 4plotýnkových.

Nejlepších 5 indukčních varných desek

Electrolux EHH 6240 ISK

Electrolux EHH 6240 ISK - test indukčních varných desekJako první varnou desku jsme vybrali Electrolux EHH 6240 ISK, která je oceněna PRODUKTEM ROKU 2016. Deska se snadno instaluje pomocí přichycovacího systému. Je opatřena zabezpečovacím systémem automatického vypnutí a rovněž vybavena bezpečnostní pojistkou. Na desce naleznete i indikátor zbytkového tepla. Ptáte se, co to je? Je to důležitý prvek, kdy vám na každé varné zóně ukáže, které plochy jsou ještě horké, tudíž byste se jich neměli dotýkat. Maximální příkon varné desky je 6600 W. Frekvence je 50/60 Hz. Šířka desky je 590 mm a hloubka je 520 mm. Tato varná deska má absenci rámečku, tudíž odpadá i namáhavé čistění.

Pro

 • Jednoduchá instalace a ovládání
 • Rychlá reakce na změnu stupně
 • Snadná údržba
Proti

 • Hlasitá rezonance u velké plotýnky při nejvyšším výkonu

Najít nejnižší cenu

Gorenje IS645BG

Gorenje IS645BGGorenje IS64BG je sklokeramická, indukční varná deska s maximálním příkonem 7360 W. U této varné desky jsme ocenili možnost spojení varných zón pomocí technologie AreaFlex. Tato technologie umožňuje propojit dvě vertikální varné zóny do jedné a tím vznikne jedná velká plocha pro větší hrnec. Varná deska je vybavena časovačem, který nejen, že poskytuje nastavení automatického vypnutí konkrétní zóny, ale také zaznamenává, jak dlouho vaření probíhá. Ocenili jsme také program IQboil, který dokáže udržet stejnou teplotu po celý čas vaření. Díky funkci Power Boost výrazně zkrátíte vaření.

Pro

 • Tichá
 • Časovač
 • Dětská pojistka
Proti

 • Absence hodin

Najít nejnižší cenu

Mora VDIT654C

Mora VDIT654CMORA VDIT 654 C je indukční varná deska se sklokeramickým povrchem. Její maximální příkon je 7200 W. Disponuje 4 varnými zónami, které se ovládají dotykově. Zóny na levé straně desky lze propojit, čímž se vytvoří jedna velká varná zóna, kterou můžete využít např. při vaření s velkým hrncem. Mora tuto funkci označuje jako „ConnectZone“.

Z dalších zajímavých funkcí můžeme uvést:

 • SuperBoost – zvýšení výkonu pro zkrácení času potřebného na ohřev
 • KeepWarm – udržování stálé teploty pokrmu na hodnotě 70 °C
 • EasyMelt – funkce určená pro snadné roztopení másla a čokolády, případně se dá využít i pro rozmrazování potravin

Pro

 • Spousta funkcí
 • Jednoduché ovládání
 • Možnost propojit dvě varné zóny

Proti

 • Mohla by být ještě výkonnější

Najít nejnižší cenu

Electrolux 700 FLEX Bridge EIV634

Electrolux 700 FLEX Bridge EIV634Jako další varnou desku jsme vybrali Electrolux 700 FLEX Bridge EIV634 s maximálním příkonem 7350 W. Výhodou této varné desky je propojení varných zón, kdy snadno spojíte dvě varné zóny v jednu a máte dostatečně velkou plochu i pro ten největší hrnec. Samozřejmostí varné desky je dotykové ovládání DirectAccess – každá varná zóna má individuální ovládání výkonu. Jsme si jisti, že oceníte funkci Hob2Hood, což znamená bezdrátové připojení varné desky s odsavačem par. U této varné desky nechybí ani dětská pojistka, časovač, podsvícení, automatické vypnutí nebo indikátor zbytkového tepla.

Pro

 • Rychlost ohřevu
 • Spojení dvou varných zón
 • Booster
Proti

 • U této varné desky jsme nenašli žádné negativa

Najít nejnižší cenu

Bosch PVS 651FC1E

Bosch PVS 651FC1EBosch PVS 651FC1E je sklokeramická indukční varná deska vybavena 4 plotýnkami a maximálním příkonem 6900 W. Varná deska disponuje funkcemi jako Power Boost, což zvyšuje výkon a zrychluje vaření nebo funkcí Frying Sensor, která má na starosti regulaci teploty na čtyřech úrovních smažení a automaticky ovládá celý proces smažení. Deska je také vybavena intuitivním ovládacím panelem a možností nastavení speciálních funkcí jako je QuickStart a ReStart. Výhodou je také zobrazení spotřeby energie. Funkce CombiZone dokáže spojit dvě varné zóny do jedné a kombinovat také úrovně tepla, což oceníte, když používáte delší pečící nádoby.

Pro

 • Rychlost ohřevu
 • Časovač
 • Tichý chod
Proti

Najít nejnižší cenu

Závěr

Test indukčních varných desek je u konce a my se na vás těšíme u dalšího nákupního rádce.

Napsat komentář