Vybíráme nejlepší mobilní klimatizaci

V posledních několika letech Českou republiku v červenci a někdy i v srpnu pravidelně zasahují vlny nesnesitelných veder. Jednou z možností, jak s vedrem v bytě či domě bojovat, je klimatizace. Problém je v tom, že většina z českých domácností na rozdíl od jižněji položených zemí, s klimatizací při stavbě domu nepočítá. Pokud nechcete začít vrtat díry do zdí a hyzdit svůj domov nevzhlednými klasickými klimatizacemi, je jedinou možností mobilní klimatizace. Na následujících řádcích se podíváme, jak vybrat nejlepší mobilní klimatizaci pro parné letní dny.

Jednu věc vám poradíme hned na úvod – nečekejte s nákupem na nástup samotných veder, ale nakupte např. na konci jara. Dopadnete totiž tak, že žádnou klimatizaci již neseženete, neboť budou všechny vyprodány. Stalo se to loni, předloni a stane se to i letos, pokud se vedra opět dostaví.

Nejprodávanější mobilní klimatizace 2018

V následující tabulce naleznete výběr nejoblíbenějších klimatizací dostupných na českém trhu. Data pocházejí z Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
ECG MK 12386%1 750 - 11 131 KčRecenze
DeLonghi PAC N 7690%5 999 - 10 336 KčRecenze
Daitsu APD 12-HR94%11 470 - 12 499 KčRecenze
Sakura STAC 12 CPA/CF85%9 404 - 11 594 KčRecenze
Olimpia Splendid Dolceclima90%15 990 KčRecenze
Remko RKL 36095%18 072 - 20 470 KčRecenze
Sencor SFN 6011WH?2 735 - 2 803 KčRecenze
Sencor SAC MT9012CH81%7 838 - 8 999 KčRecenze
Midea/Comfee MPD-09CRN184%7 850 - 11 540 KčRecenze
Sencor SAC MT7011C78%5 849 - 7 999 KčRecenze

Jak vybrat mobilní klimatizaci

Výhody jsou mobilní varianty klimatizace jsou jasné asi každému – dle potřeby můžeme přístroj přemístit do jiné místnosti, a případně jej uschovat, když jej nepotřebujeme.

Výběr vhodné klimatizace je ovlivněn několika důležitými faktory. Pojďme se na ně nyní podívat.

CHLADÍCÍ VÝKON – Chladící výkon představuje nejdůležitější parametr, na který byste se při výběru měli zaměřit. Hodnoty výkonu se udávají buďto v kW nebo v BTU (British Thermal Unit). Logicky platí pravidlo, že čím větší místnost potřebujete zchladit, tím výkonnější klimatizaci potřebujete. Většina menších modelů na českém trhu disponuje výkonem minimálně 2 kW, což je dostatečná hodnota pro místnosti o rozloze zhruba do 20 m2.

VZDUŠNÝ VÝKON – Vzduchový výkon udává, kolik m3 vzduch dokáže ventilátor vyměnit během hodiny. Ideální bývají hodnoty dvakrát vyšší než skutečný objem místnosti.

PRINCIP ODVODU VZDUCHU – Před nákupem se musíte přesvědčit o tom, že vybraný model bude možné do vámi zvolené místnosti vůbec nainstalovat. Přenosné klimatizace bývají většinou vybaveny sadou pro upevnění odvodu do otevřeného okna.

HLUČNOST – Pravděpodobně nebudete nadšeni z přístroje, který bude vydávat za chodu hluk jako na maximum rozjetý vysavač. Při výběru se tedy dobře podívejte na udávanou hlučnost přístroje. Je ovšem důležité si hned zkraje uvědomit, že nehlučnou klimatizaci neseženete, jelikož v útrobách každého modelu bude dřímat motor s kompresorem a ventilátorem.

CENA – Cena je důležitým faktorem pro většinu z nás. Ne každý chce vyhodit desítky tisíc za přístroj, který využije třeba jen týden v roce. Jaké jsou tedy ceny přenosných klimatizací? Stejně jako u jiného zboží, jsou ceny dosti odlišné. Nejlevnější klimatizaci pořídíte zhruba za 2 500 Kč, počítejte ale s tím, že kupujete základní model od nejspíše ne příliš prověřeného výrobce. Průměrná cena se většinou pohybuje okolo 8 000 Kč, narazíte však i na modely s cenou stoupající na úroveň několika desítek tisíc.

Doporučené modely

V následující části se podíváme na 3 uživateli kladně hodnocené klimatizace.

Sinclair AMC-14AN

Sinclair AMC-14ANTato klimatizace je vhodná do prostorů, které mají 25 až 35 m2. Upotřebíte ji jak v domácnostech, kancelářích, tak třeba i ve skladech. Příkon klimatizace je 1700 W a spadá do energetické třídy A. Výhodou je nastavitelný časovač a funkce odvlhčování. Jelikož má tato klimatizace vývod teplého vzduchu, musí mít přístup k venkovnímu prostoru, kde se teplý vzduch odvádí hadicí. Nejlíp uděláte, když hadici umístíte do otvoru ve zdi, nebo do vyříznutého otvoru ve skle okna. Pokud hadici umístíte jen do pootevřeného okna, bude se z venku tímto prostorem vracet teplý vzduch. Klimatizace je dodávaná s dálkovým ovládáním a díky kolečkám s ní můžete libovolně manipulovat.

Pro

  • Jednoduché ovládání a manipulace
  • Funkce topení a odvlhčování
  • Dobrý výkon

Proti

  • Vyšší hlučnost 

Najít nejnižší cenu

Daitsu APD 12-HR

Daitsu APD 12-HRMobilní klimatizace od Daitsu je další oblíbenou klimatizací, kterou uživatelé ohodnotili 95 %.  Uživatelé ocenili především její relativně nízkou hlučnost, která je 65 dB, tudíž s ní při troše snahy usnete i při horkých nocích.

Přístroj spadá do energetické třídy A a jeho výkon je 1350 W.

Výhodou této klimatizace je, že s ní můžete při horkých nocích vzduch ochlazovat, nebo naopak při studených nocích přitopit v místnosti. Klimatizace je určena pro prostory maximálně do 29 m2. Další výhodou je Autorestart. Pokud vám vypadne elektrický proud, tak se klimatizace po obnově proudu znovu automaticky zapne do režimu, ve kterém byla, než došlo k výpadku.

Pro

  • Silný výkon
  • Nízká hlučnost
  • Jednoduché ovládání

Najít nejnižší cenu

ECG MK 103

ECG MK 103Jako třetí jsme vybrali mobilní klimatizaci ECG MK 103. Vyniká chladícím výkonem 3500 W a spadá rovněž do energetické třídy A. Klimatizace je vhodná do místností, jejíž velikost není větší než 20 m2. Teplotu lze nastavit od 17 stupňů do 30 stupňů. V balení naleznete i jednoduché dálkové ovládání, takže už nemusíte vstávat z postele, pokud budete chtít nastavit jinou teplotu.

Pro

  • Větrá, odvlhčuje, chladí
  • Relativně tichá
  • Pěkný design

Najít nejnižší cenu

Často kladené otázky

Jak funguje mobilní klimatizace?

Mobilní klimatizace funguje na totožném principu jako klasické klimatizace. To znamená, že klimatizace z místnosti odvádí teplý vzduch a vlhkost ze vzduchu a do místnosti vhání vzduch ochlazený. Nenajdete klimatizaci, která by dokázala pouze „likvidovat“ teplý vzduch. Čili pokud nebudete mít zajištěn vývod ven z místnosti, bude klimatizace fungovat naopak jako topení. Vývod je u mobilních variant zajištěn např. hadicí nebo nástavcem na okno.

Při výměně vzduchu dochází ke kondenzaci vzdušné vlhkosti, kterou bude klimatizace s největší pravděpodobností zachytávat v kondenzační nádržce. Pro správnou funkci je potřeba nádržku vyprazdňovat.

Jakého výrobce zvolit

Doporučujeme zvolit léty ověřeného výrobce mezi něž se řadí např. Sakura, Sinclair, Daitsu nebo Electrolux. Neznamená to však, že byste měli ostatní výrobce předem zatratit. Důkladně si však projděte uživatelské zkušenosti s konkrétními modely.

Závěr

Doufáme, že vám dnešní článek pomohl s rozhodováním a těšíme se na vás u dalších článků. Pokud si s výběrem stále nejste jisti doporučujeme vám přečíst si recenze mobilních klimatizací i od samotných uživatelů.

Vybíráme nejlepší mobilní klimatizaci
4.6 (92.86%) 14 votes

Přidat komentář