Vybíráme nejlepší mobilní klimatizaci pro rok 2024

V posledních několika letech Českou republiku v červenci a někdy i v srpnu pravidelně zasahují vlny nesnesitelných veder. Ukazuje vám vaše meteostanice teploty přesahující třicítky? Jednou z možností, jak s vedrem v bytě či domě bojovat, je klimatizace. Problém je v tom, že většina z českých domácností na rozdíl od jižněji položených zemí, s klimatizací při stavbě domu nepočítá. Pokud nechcete začít vrtat díry do zdí a hyzdit svůj domov nevzhlednými klasickými klimatizacemi, je jedinou možností mobilní klimatizace. Na následujících řádcích se podíváme, jak vybrat nejlepší mobilní klimatizaci pro parné letní dny.

Jednu věc vám poradíme hned na úvod – nečekejte s nákupem na nástup samotných veder, ale nakupte např. na konci jara. Dopadnete totiž tak, že žádnou klimatizaci již neseženete, neboť budou všechny vyprodány. Stalo se to loni, předloni a stane se to i letos, pokud se vedra opět dostaví.

Nejprodávanější mobilní klimatizace 2024

V následující tabulce naleznete výběr nejoblíbenějších klimatizací dostupných na českém trhu. Data pocházejí z Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Sencor SAC MT7048C874 699 – 6 943 KčRecenze
Sencor SAC MT9013C766 999 – 7 184 KčRecenze
Sencor SAC MT1603C9914 990 – 14 999 KčRecenze
Sencor SAC MT1411C989 960 – 15 337 KčRecenze
Sencor SAC MT9078CH9111 990 – 15 603 KčRecenze
Sencor SAC MT7020C914 590 – 12 599 KčRecenze
Sencor SAC MT1230C938 534 – 12 314 KčRecenze
Olimpia Splendid Dolceclima AirPro 13 A+9315 990 – 18 999 KčRecenze
Sencor SAC MT1231C886 999 – 13 514 KčRecenze
Sencor SAC MT9031C Wi-Fi967 490 – 11 357 KčRecenze

Jak vybrat mobilní klimatizaci

Výhody jsou mobilní varianty klimatizace jsou jasné asi každému – dle potřeby můžeme přístroj přemístit do jiné místnosti, a případně jej uschovat, když jej nepotřebujeme.

Výběr vhodné klimatizace je ovlivněn několika důležitými faktory. Pojďme se na ně nyní podívat.

CHLADÍCÍ VÝKON – Chladící výkon představuje nejdůležitější parametr, na který byste se při výběru měli zaměřit. Hodnoty výkonu se udávají buďto v kW nebo v BTU (British Thermal Unit). Logicky platí pravidlo, že čím větší místnost potřebujete zchladit, tím výkonnější klimatizaci potřebujete. Většina menších modelů na českém trhu disponuje výkonem minimálně 2 kW, což je dostatečná hodnota pro místnosti o rozloze zhruba do 20 m2.

VZDUŠNÝ VÝKON – Vzduchový výkon udává, kolik m3 vzduch dokáže ventilátor vyměnit během hodiny. Ideální bývají hodnoty dvakrát vyšší než skutečný objem místnosti.

PRINCIP ODVODU VZDUCHU – Před nákupem se musíte přesvědčit o tom, že vybraný model bude možné do vámi zvolené místnosti vůbec nainstalovat. Přenosné klimatizace bývají většinou vybaveny sadou pro upevnění odvodu do otevřeného okna.

HLUČNOST – Pravděpodobně nebudete nadšeni z přístroje, který bude vydávat za chodu hluk jako na maximum rozjetý vysavač. Při výběru se tedy dobře podívejte na udávanou hlučnost přístroje. Je ovšem důležité si hned zkraje uvědomit, že nehlučnou klimatizaci neseženete, jelikož v útrobách každého modelu bude dřímat motor s kompresorem a ventilátorem.

CENA – Cena je důležitým faktorem pro většinu z nás. Ne každý chce vyhodit desítky tisíc za přístroj, který využije třeba jen týden v roce. Jaké jsou tedy ceny přenosných klimatizací? Stejně jako u jiného zboží, jsou ceny dosti odlišné. Nejlevnější klimatizaci pořídíte zhruba za 2 500 Kč, počítejte ale s tím, že kupujete základní model od nejspíše ne příliš prověřeného výrobce. Průměrná cena se většinou pohybuje okolo 8 000 Kč, narazíte však i na modely s cenou stoupající na úroveň několika desítek tisíc.

Doporučené modely

V následující části se podíváme na 3 uživateli kladně hodnocené klimatizace.

Sinclair AMC-14P

Sinclair AMC-14PSinclair AMC-14P je mobilní klimatizace vhodná do místností o podlahové ploše do 35 m2. Průtok vzduchu u této klimatizace je 450 m3 za hodinu. Klimatizaci lze využít jak ochlazování vzduchu, tak i k ohřívání. Kromě toho je k dispozici i třetí režim, a to odvlhčování vzduchu s výkonem až 2,5l za 24 hodin. V případě odvlhčovacího režimu je potře ke klimatizaci připojit vhodnou odtokovou hadici. V režimu chlazení lze regulovat výkon větráku, takže když potřebujete místnost rychle vychladit, nastavíte si nejvyšší výkon. U ostatních režimu je rychlost větráku nastavena napevno.

Nastavení se provádí prostřednictvím ovládacího panelu s displejem. K dispozici je však ale i dálkové ovládání.

Pro snadnější přesouvání je klimatizace vybavena kolečky.

Pro

 • Dobrý výkon
 • Snadná obsluha
 • Možnost použít i jako odvlhčovač vzduchu

Proti

 • Někomu se může zdát hlučná

Najít nejnižší cenu

SAKURA STAC 15 CPA/NB

SAKURA STAC 15 CPA/NBSakura Stac 15 CPA/NB je výkonná klimatizace s příkonem 1650 W, která spadá do energetické třídy A. Klimatizace se pyšní vysokým chladícím výkonem a to 3,6 kW. Výkon odvlhčování je 2,6 litrů za hodinu. Hlavní funkce klimatizace je chlazení, odvlhčování a ventilace. Jako u předchozího produktu, tak i tady odpadá vylévání nádržky na kondenzát. Klimatizace disponuje také časovačem se kterým můžete naprogramovat čas vypnutí a zapnutí, dále kolečky pro snadnější manipulaci a dálkovým ovládáním. Pokud vás zajímá instalace klimatizace, tak je to velice jednoduchá záležitost. Stačí jen přístroj zapojit do elektrické sítě a horký vzduch odvést hadicí ven – buď oknem , nebo otvorem ve zdi.

Pro

 • Ovladač a kolečka pro snadnou manipulaci
 • Při chlazení se nemusí vylévat kondenzát
 • Jednoduché, ale vcelku robustní zpracování
Proti

 • Zabere dost místa
 • Hlučnost

Najít nejnižší cenu

Sencor SAC MT7020C

Sencor SAC MT7020CSencor SAC MT7020C je mobilní klimatizace s příkonem 785 W, která se řadí do energetické třídy A. Klimatizace disponuje 4 úrovněmi ventilátoru a režimem sleep. Přístroj můžete použít jen jako ventilátor, klimatizaci, nebo odvlhčovač jehož součástí je nádržka na kondenzát. Klimatizace je vybavena LCD displejem s časovačem a dálkovým ovladačem. Pro snadnou manipulaci je přístroj doplněný o pojezdová kolečka a integrovanou rukojeť. Odvod tepla se provádí buď otvorem ve zdi, nebo otevíratelným oknem vlevo či vpravo, popřípadě výsuvným oknem. Hlučnost klimatizace je 65 dB.

Pro

 • Relativně lehká klimatizace
 • Režim Sleep
 • LCD displej s ovladačem
Proti

 • Hlučnější provoz

Najít nejnižší cenu

Často kladené otázky

Jak funguje mobilní klimatizace?

Mobilní klimatizace funguje na totožném principu jako klasické klimatizace. To znamená, že klimatizace z místnosti odvádí teplý vzduch a vlhkost ze vzduchu a do místnosti vhání vzduch ochlazený. Nenajdete klimatizaci, která by dokázala pouze „likvidovat“ teplý vzduch. Čili pokud nebudete mít zajištěn vývod ven z místnosti, bude klimatizace fungovat naopak jako topení. Vývod je u mobilních variant zajištěn např. hadicí nebo nástavcem na okno.

Při výměně vzduchu dochází ke kondenzaci vzdušné vlhkosti, kterou bude klimatizace s největší pravděpodobností zachytávat v kondenzační nádržce. Pro správnou funkci je potřeba nádržku vyprazdňovat.

Jakého výrobce zvolit

Doporučujeme zvolit léty ověřeného výrobce mezi něž se řadí např. Sakura, Sinclair, Daitsu nebo Electrolux. Neznamená to však, že byste měli ostatní výrobce předem zatratit. Důkladně si však projděte uživatelské zkušenosti s konkrétními modely.

Závěr

Doufáme, že vám dnešní článek pomohl s rozhodováním a těšíme se na vás u dalších článků. Pokud si s výběrem stále nejste jisti doporučujeme vám přečíst si recenze mobilních klimatizací i od samotných uživatelů.

Napsat komentář