Vybíráme nejlepší plynový gril pro sezónu 2024

Počasí je perfektní, trávník je posekaný, a maso to už se povaluje v marinádě od rána. Je načase, aby se slova ujal gril. Pokud se váš současný gril rozpadá, nebo hledáte upgrade na novější a lepší model, pak je náš článek věnovaný nejlepším plynovým grilům stvořený přímo pro vás.

Zatímco grily na dřevěné uhlí mají své nezpochybnitelné kouzlo, dobrý venkovní plynový gril vám umožňuje grilovat pokrmy rychleji a efektivněji, aniž byste si pak museli lámat hlavu s velkým čištěním.

Nespornou výhodou plynového grilu je snadná regulace teploty, která není u uhlí možná (opomeneme-li zvedání roštu nebo odebírání uhlíků). Pro někoho to může být překvapující, ale plynové grily jsou rovněž méně nákladné než grily na dřevěné uhlí. Propanbutanová láhev vydrží až několik měsíců, zatímco balení uhlí nebo briket je většinou dostačující na jedno grilování.

Který plynový gril je nejlepší dle hodnocení zákazníků a profesionálních magazínů a jak si vhodný gril vybrat? Na to se spolu podíváme na následujících řádcích.

Nejprodávanější plynové grily 2024

Následující tabulka zobrazuje nejoblíbenější plynové grily na českém trhu. Jak můžete vidět, dominují grily Campingaz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
G21 California BBQ Premium line937 850 – 15 936 KčRecenze
Avenberg BOSTON942 499 KčRecenze
Avenberg DAKOTA87999 KčRecenze
Avenberg COLORADO833 999 KčRecenze
Avenberg Chicago?5 999 KčRecenze
G21 Oklahoma BBQ Premium Line945 890 – 12 221 KčRecenze
tepro Abington?2 799 KčRecenze
Avenberg Vermont555 499 KčRecenze
Tarrington House Paxton959 490 KčRecenze
Avenberg TEXAS808 999 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší plynový gril?

Vybrat ten nejlepší plynový gril není plně triviální záležitostí a je dobré při výběru zohlednit řadu faktorů, na které se spolu nyní podíváme.

Velikost a výkon

Plynové grily se v základu liší především velikostí a s ní souvisejícím počtem hořáků. Grily s dvěma hořáky jsou ideální pro malou rodinu, nebo máte-li doma s omezený prostor. Na druhém konci spektra jsou pak grily, které mají klidně i 5 plynových hořáků. S nimi pak bez problému ugrilujete pohoštění pro celou rodinnou sešlost.

Co se týče výkonu grilu, který bývá uváděn v kilowattech nebo BTU, je nutné si dávat pozor, aby byl dostatečný pro danou grilovací plochu. Není však nutné samozřejmě hned kupovat co nejvýkonnější gril.

Materiál a konstrukce

Levné grily jsou vyrobeny převážně z tenkého kovu, obvykle z nerezové oceli nebo z podobného materiálu, který snižuje celkové náklady na venkovní gril. I když vám bude díky ušetřeným penězům vaše peněženka vděčná, je potřeba si uvědomit, že nejlevnější grily mají tendenci rychle rezavět a podávat ne úplně optimální výkon při grilování. To se děje především v důsledku ztráty tepla přes víko. Ve výsledku vás tento únik tepla bude nutit ke zvyšování teploty a tím k větší spotřebě paliva. Zatímco nekvalitní grily zpočátku stojí méně, časem zjistíte, že budete muset častěji kupovat nový.

Grily vyrobené z tlustší nerezové oceli lépe drží teplo. Podobně i grilovací rošt z litiny efektivněji zachovává teplo. Daní za tyto vlastnosti je o něco delší doba potřebná k dostatečnému rozpálení grilu.

Doplňky

Grily mohou být doplněny řadou funkcí a vybavení, které sice nejsou životně nezbytné, ale určitě je oceníte, když je budete mít. Níže uvádíme některé z nich.

Kvalitní kolečka – Jelikož plynový grily bývá dosti velký a těžký, určitě oceníte, když bude mít kolečka pro snazší přesun.

Ukládací prostory – Větší grily mají dedikované prostory, využitelné např. pro uskladnění grilovacího náčiní nebo nádobí.

Postranní hořák – Doplňkový hořák po straně grilu oceníte, když budete chtít přímo na zahradě připravit ke grilovanému pokrmu nějakou výbornou omáčku.

Pořizovací cena

Pro mnoho z nás je to jedna z nejdůležitějších otázek – kolik plynový gril stojí? Stejně jako u jiných produktů i u plynových grilů nalezneme levné, ale i předražené modely. Ty úplně nejlevnější plynové grily startují na cca 2 000 Kč, ale pro vážnější grilování je potřeba si trochu připlatit. Počítejte, že za kvalitní plynový gril renomovaného výrobce (jako např. Weber) zaplatíte i přes 10 000 Kč.

Nejlepší 3 plynové grily

Na následujících řádcích naleznete jedny z nejlépe hodnocených plynových grilů dostupných na českém trhu.

Weber Q 320

Weber Q 320Prvním z představovaných grilů je zástupce jednoho z nejpopulárnějších výrobců vůbec – společnosti Weber. Weber Q 320 je plynový gril střední kategorie, který je opatřen dvěma individuálně použitelnými a regulovatelnými hořáky. Výkon grilu je 6.3 kW, což je spolu s grilovací plochou o 2 835 cm2 dostačující i pro středně velké grilovací seance. Grilovací rošty jsou vyrobeny z porcelánem smaltované litiny.

Celý gril váží 36 kg a pro snazší přesun je vybaven kolečky. Jako palivo se používají 10 kg propanbutanové láhve.

Zapalování grilu je elektronické a z další výbavy můžeme zmínit např. teploměr zabudovaný v poklopu grilu nebo přídavné světlo.

Pro

  • Jednoduchá montáž
  • Líbivý design
  • Odkapávající tuk nemůže kapat přímo na hořáky
Proti

  • Některé části z plastu
  • Doporučována 10 kg láhev se pod gril špatně vměstnává

Najít nejnižší cenu

Campingaz 4 SERIES CLASSIC LS PLUS

Campingaz 4 SERIES CLASSIC LS PLUSCampingaz 4 SERIES CLASSIC LS PLUS je oblíbený plynový gril vybavený celkem pěti plynovými hořáky. Čtyři hořáky se starají o ohřev hlavni grilovací plochy a pátý hořák najdeme na jednom z postranních pultíku. Ten využijete například pro přípravu omáček.

Grilovací plocha je poměrně velká – celkem 3500 cm2. Rozdělena je na dvě části, a to na litinový tál a smaltovaný rošt Culinary Modular. Podobně jako u grilů značky Weber lze kruhovou střední část roštu vyjmout a do vzniklého otvoru vložit třeba pánev Wok. K dispozici je také vyklápěcí rošt určený pro ohřívání nebo udržování teploty již ugrilovaného pokrmu. Využít jej lze i na pomalé grilování.

Ve víku grilu nalezneme teploměr. Každý hořák lze regulovat zvlášť a o zapálení se stará Piezo zapalování.

Jednotlivé díly vany grilu lze mýt v myčce nicméně větší přichycené nečistoty nejspíš myčka stejně nezvládne.

Pro

  • Velká grilovací plocha
  • Rychlý ohřev díky 4 hořákům
  • Postranní hořák na přípravu příloh a omáček
  • Cena/výkon

Proti

  • Malý prostor na plynové láhve – 10 kg PB láhev se do skladovacího prostoru nevměstná
  • Gril je velmi těžký – 64 kg

Najít nejnižší cenu

G21 California BBQ Premium line

G21 California BBQ Premium lineTento plynový gril disponuje velkou grilovací plochou a to až 2816 cm2 s výkonem 12,6 kW. Jelikož je gril vybaven robustní konstrukcí, jeho váha je 34 kg. Gril je pojízdný díky 2 větším a 2 menším kolečkům, můžete jej libovolně přemísťovat podle vaší potřeby.

Díky systému Flame Tamer už nehrozí žádné další vzplanutí. Jelikož je odkapávací miska umístěna ve spodní částí grilu, tuk z masa stéká přímo do ní. Gril je dále vybavený 3 hlavními hořáky, bočním hořákem, odklápěcím krytem a teploměrem.

Pro

  • Postranní hořák
  • Odkapávající tuk nekape přímo do ohně
  • Kvalitní provedení
Proti

  • Absence madla pro lepší manipulaci a převážení po zahradě

Najít nejnižší cenu

Závěr

Doufáme, že se vám náš článek věnovaný výběru nejlepšího plynového grilu líbil a pomohl vám s výběrem. Článek budeme pravidelně aktualizovat a doplňovat o nové modely. Jestliže vám nevyhovuje grilování s plynovým grilem, tak ještě můžete zvážit grily elektrické.

Napsat komentář