Vybíráme nejlepší plynový gril pro sezónu 2020

Počasí je perfektní, trávník je posekaný, a maso to už se povaluje v marinádě od rána. Je načase, aby se slova ujal gril. Pokud se váš současný gril rozpadá, nebo hledáte upgrade na novější a lepší model, pak je náš článek věnovaný nejlepším plynovým grilům stvořený přímo pro vás.

Zatímco grily na dřevěné uhlí mají své nezpochybnitelné kouzlo, dobrý venkovní plynový gril vám umožňuje grilovat pokrmy rychleji a efektivněji, aniž byste si pak museli lámat hlavu s velkým čištěním.

Nespornou výhodou plynového grilu je snadná regulace teploty, která není u uhlí možná (opomeneme-li zvedání roštu nebo odebírání uhlíků). Pro někoho to může být překvapující, ale plynové grily jsou rovněž méně nákladné než grily na dřevěné uhlí. Propanbutanová láhev vydrží až několik měsíců, zatímco balení uhlí nebo briket je většinou dostačující na jedno grilování.

Který plynový gril je nejlepší dle hodnocení zákazníků a profesionálních magazínů a jak si vhodný gril vybrat? Na to se spolu podíváme na následujících řádcích.

Nejprodávanější plynové grily 2020

Následující tabulka zobrazuje nejoblíbenější plynové grily na českém trhu. Jak můžete vidět, dominují grily Campingaz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
G21 California BBQ Premium line92%6 999 - 9 300 KčRecenze
ElFuego Dayton91%7 999 KčRecenze
Campingaz 4 SERIES CLASSIC LS PLUS93%12 499 - 13 999 KčRecenze
G21 Oklahoma BBQ Premium Line91%5 990 - 6 931 KčRecenze
Hecht CONTACT 393%3 990 - 4 490 KčRecenze
Campingaz 3 Series Classic LS Plus D97%9 999 KčRecenze
Lidl 5.6/2100%2 499 KčRecenze
Jamie Oliver Explorer 5500?4 299 KčRecenze
Campingaz Gasgrill 3 Series Classic LB100%5 345 KčRecenze
Campingaz 2 Series Classic L88%3 999 - 5 349 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší plynový gril?

Vybrat ten nejlepší plynový gril není plně triviální záležitostí a je dobré při výběru zohlednit řadu faktorů, na které se spolu nyní podíváme.

Velikost a výkon

Plynové grily se v základu liší především velikostí a s ní souvisejícím počtem hořáků. Grily s dvěma hořáky jsou ideální pro malou rodinu, nebo máte-li doma s omezený prostor. Na druhém konci spektra jsou pak grily, které mají klidně i 5 plynových hořáků. S nimi pak bez problému ugrilujete pohoštění pro celou rodinnou sešlost.

Co se týče výkonu grilu, který bývá uváděn v kilowattech nebo BTU, je nutné si dávat pozor, aby byl dostatečný pro danou grilovací plochu. Není však nutné samozřejmě hned kupovat co nejvýkonnější gril.

Materiál a konstrukce

Levné grily jsou vyrobeny převážně z tenkého kovu, obvykle z nerezové oceli nebo z podobného materiálu, který snižuje celkové náklady na venkovní gril. I když vám bude díky ušetřeným penězům vaše peněženka vděčná, je potřeba si uvědomit, že nejlevnější grily mají tendenci rychle rezavět a podávat ne úplně optimální výkon při grilování. To se děje především v důsledku ztráty tepla přes víko. Ve výsledku vás tento únik tepla bude nutit ke zvyšování teploty a tím k větší spotřebě paliva. Zatímco nekvalitní grily zpočátku stojí méně, časem zjistíte, že budete muset častěji kupovat nový.

Grily vyrobené z tlustší nerezové oceli lépe drží teplo. Podobně i grilovací rošt z litiny efektivněji zachovává teplo. Daní za tyto vlastnosti je o něco delší doba potřebná k dostatečnému rozpálení grilu.

Doplňky

Grily mohou být doplněny řadou funkcí a vybavení, které sice nejsou životně nezbytné, ale určitě je oceníte, když je budete mít. Níže uvádíme některé z nich.

Kvalitní kolečka – Jelikož plynový grily bývá dosti velký a těžký, určitě oceníte, když bude mít kolečka pro snazší přesun.

Ukládací prostory – Větší grily mají dedikované prostory, využitelné např. pro uskladnění grilovacího náčiní nebo nádobí.

Postranní hořák – Doplňkový hořák po straně grilu oceníte, když budete chtít přímo na zahradě připravit ke grilovanému pokrmu nějakou výbornou omáčku.

Pořizovací cena

Pro mnoho z nás je to jedna z nejdůležitějších otázek – kolik plynový gril stojí? Stejně jako u jiných produktů i u plynových grilů nalezneme levné, ale i předražené modely. Ty úplně nejlevnější plynové grily startují na cca 2 000 Kč, ale pro vážnější grilování je potřeba si trochu připlatit. Počítejte, že za kvalitní plynový gril renomovaného výrobce (jako např. Weber) zaplatíte i přes 10 000 Kč.

Nejlepší 3 plynové grily

Na následujících řádcích naleznete jedny z nejlépe hodnocených plynových grilů dostupných na českém trhu.

Weber Q 320

Weber Q 320Prvním z představovaných grilů je zástupce jednoho z nejpopulárnějších výrobců vůbec – společnosti Weber. Weber Q 320 je plynový gril střední kategorie, který je opatřen dvěma individuálně použitelnými a regulovatelnými hořáky. Výkon grilu je 6.3 kW, což je spolu s grilovací plochou o 2 835 cm2 dostačující i pro středně velké grilovací seance. Grilovací rošty jsou vyrobeny z porcelánem smaltované litiny.

Celý gril váží 36 kg a pro snazší přesun je vybaven kolečky. Jako palivo se používají 10 kg propanbutanové láhve.

Zapalování grilu je elektronické a z další výbavy můžeme zmínit např. teploměr zabudovaný v poklopu grilu nebo přídavné světlo.

Pro

 • Jednoduchá montáž
 • Líbivý design
 • Odkapávající tuk nemůže kapat přímo na hořáky
Proti

 • Některé části z plastu
 • Doporučována 10 kg láhev se pod gril špatně vměstnává

Najít nejnižší cenu

Campingaz 3 SERIES WOODY LX

Campingaz 3 SERIES WOODY LXMáte-li početnější rodinu nebo často pořádáte grilovací párty s přáteli, může pro vás být dobrou volbou tento gril značky Campingaz. Jedná se o velmi výkonný gril se 3 hořáky a grilovací plochou o velikosti 2 800 cm2. Dle výrobce je gril dostačující pro obsloužení až 12 osob při jednom kole grilování.

O funkci grilu se starají 5 nebo 10 kg propanbutanové láhve, přičemž spotřeba je zhruba 700 g na hodinu.

Grilovací rošt a tál jsou vyrobeny z litiny se smaltovaným povrchem. Prostředí oválná část roštu je vyměnitelná za doplňky z rady Culinary Modular jakou jsou wok pánev, pánev na paellu, či pečící stojan na kuře. Tyto doplňky je však nutné dodatečně dokoupit.

Pro

 • Vysoký výkon
 • 3 hořáky
 • Robustní konstrukce
 • Rychlé nahřátí (cca 5-7 minut)
Proti

 • Hmotnost
 • Pod gril se nevejde 10 kg PB láhev

Najít nejnižší cenu

G21 California BBQ Premium line

G21 California BBQ Premium lineTento plynový gril disponuje velkou grilovací plochou a to až 2816 cm2 s výkonem 12,6 kW. Jelikož je gril vybaven robustní konstrukcí, jeho váha je 34 kg. Gril je pojízdný díky 2 větším a 2 menším kolečkům, můžete jej libovolně přemísťovat podle vaší potřeby.

Díky systému Flame Tamer už nehrozí žádné další vzplanutí. Jelikož je odkapávací miska umístěna ve spodní částí grilu, tuk z masa stéká přímo do ní. Gril je dále vybavený 3 hlavními hořáky, bočním hořákem, odklápěcím krytem a teploměrem.

Pro

 • Postranní hořák
 • Odkapávající tuk nekape přímo do ohně
 • Kvalitní provedení
Proti

 • Absence madla pro lepší manipulaci a převážení po zahradě

Najít nejnižší cenu

Závěr

Doufáme, že se vám náš článek věnovaný výběru nejlepšího plynového grilu líbil a pomohl vám s výběrem. Článek budeme pravidelně aktualizovat a doplňovat o nové modely.

Napsat komentář