Vybíráme nejlepší pákové kávovary pro rok 2024

Káva je druhou nejobchodovanější komoditou na světě a stala se základem moderního života. Většina lidí po celém světě začíná svůj den kávou. Pomáhá jim dostat se z ospalosti po ranním probuzení a udržuje je produktivní po celý den. Káva byla používána na středním východě už v 16 století k podpoře koncentrace. Co se týče zdraví, tak má káva také spoustu zdravotních výhod. Kávová zrna pomáhají snížit zánět, který je spojen s řadou zdravotních problémů. Dále káva snižuje bolesti hlavy a může pomoci při hubnutí.

Milovníci kávy, kteří uvažují o pořízení stroje na přípravu především lahodného espressa si musí vybrat z několika možností. Na trhu máte možnost zakoupit si: automatické kávovary, pákové kávovary, kapslové kávovary, moka konvičky a překapávače. V dnešním článku se budeme věnovat pouze pákovým kávovarům.

Chcete-li si vybrat ten nejlepší pákový kávovar, měli byste si zformulovat své potřeby a posoudit, jak dobře je produkt splňuje.

Pákový kávovar lze pořídit buď se zabudovaným mlýnkem na kávu nebo bez mlýnku. Pákové kávovary se zabudovaným mlýnkem bývají zpravidla dražší než bez mlýnku a nemůžeme říct, že by byly zdaleka lepší, než kávovary, které mlýnek nemají. Pokud uvažujete o koupi pákového kávovaru bez zabudovaného mlýnku na kávu, tak v mnoha specializovaných obchodech na kávu se vás při koupi kávových zrn zeptají, jak chcete kávu namlít. Popřípadě se dají koupit mlýnky na kávu s nastavením hrubosti mletí kávy.

Nejprodávanější pákové kávovary 2024

V tabulce naleznete nejoblíbenější kávovary dle Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Bialetti Moka Express 394433 – 1 149 KčRecenze
Bialetti Moka Express 697546 – 1 349 KčRecenze
Bialetti Moka Express 292419 – 663 KčRecenze
Bialetti Moka Express 496490 – 965 KčRecenze
Bialetti Venus 492639 – 1 149 KčRecenze
Gourmet Káva 280219 – 269 KčRecenze
Bialetti MOKA INDUCTION 498754 – 1 249 KčRecenze
Bialetti Venus 692716 – 1 399 KčRecenze
French press ECHTWERK 800 ml100599 KčRecenze
Bialetti NEW VENUS 4100644 – 1 190 KčRecenze

Na jakém principu funguje pákový kávovar?

Jak už z názvu vyplývá, kávovar je opatřen pákou, ve kterém je umístěn zásobník na mletou kávu, do kterého se káva upěchuje. Posléze páku vložíte do kávovaru, krátce pootočíte – tímto páku upevníte a zmáčknete příslušné tlačítko. Takto dochází ke spuštění procesu přípravy kávy, kdy se voda pod tlakem, většinou kolem 15 barů protlačuje kávovým filtrem. Do hrníčku vám teče už jen lahodné espresso. S trochou praxe můžete vytvořit bohaté, autentické espresso stejně dobré jako v kavárně. K dosažení dokonalého espressa je třeba určitého experimentování. Pamatujte také, že k vytvoření lahodného espressa jsou důležité také faktory jako kvalitní kávová zrna, jemnost mletí a vysoký tlak.

Nevýhodou je, že po každém procesu přípravy kávy musíte vyčistit pákovou hlavu. To znamená, vyjmout filtr, vysypat kávu, vyjmout také zásobník na kávu a všechny části i pákovou hlavu pořádně propláchnout pod tekoucí vodou.

Jak vybrat nejlepší pákový kávovar?

Tlak – Pákové kávovary disponují buď čerpadlem, nebo pracují za pomocí tlaku páry. Ty, které mají zabudované čerpadlo bývají zpravidla lepší, respektive finální káva je kvalitnější. Tlak pákového kávovaru by měl být alespoň 9 barů. Pokud chcete dosáhnout opravdu kvalitního espressa, zaměřte se na přístroje, které mají tlak 15 barů a výše. Obecně platí, že čím větším tlakem bude přístroj disponovat, tím lepší espresso z něj dostanete.

Velikost – Některé pákové kávovary mohou být zbytečně velké a zabírat vám mnoho místa na kuchyňské lince. Pokud nedisponujete velkým prostorem v kuchyni, zaměřte se na menší pákové kávovary. Některé menší modely dokážou rovněž udělat 2 espressa najednou a bývají vybaveny některými přídavnými funkcemi jako velké pákové kávovary.

Doplňkové funkce – Některé modely disponují možnosti přípravy dvou šálků najednou, což výrazně urychlí chystání kávy pro návštěvu. Dále se vám bude hodit funkce nahřívání šálků – díky nim vydrží káva mnohem déle teplá a ovlivní to také kvalitu kávy. Co určitě oceníte je nastavení výšky podstavce, což využijete, pokud máte doma různé velikosti šálků. Pokud si občas dáváte cappuccino, poohlédněte se po pákovém kávovaru, který je vybavený nastavitelnou tryskou na mléko, díky kterému můžete snadno vytvořit bohatou pěnu, nebo našlehat mléko na latte.

Nastavení programu – pokud je vás v rodině víc, kdo využívá kávovar, zaměřte se na koupi přístroje, na kterém můžete naprogramovat nastavení kávy pro více lidí. Pokud kávovar naprogramujete na váš oblíbený šálek, příště stačí jen zmáčknout tlačítko, kávovar se spustí a po naplnění vašeho šálku se opět sám vypne.

Nezapomeňte také na to, že pití kvalitní kávy neovlivňuje jen pořízení dobrého kávovaru. Kvalitu ovlivňuje především koupě kvalitně upražených kávových zrn, čerstvost namletí kávových zrn a jemnost mletí.

Nejlepších 5 pákových kávovarů za rozumnou cenu

DeLonghi EC 685.W

DeLonghi EC 685DeLonghi EC 685.W je pákový kávovar s příkonem 1450 W a parním tlakem 15 barů. Tento kávovar je doplněný o trysku na našlehání mléka a vytvoření mléčné pěny na cappuccino. Kávovar není vybavený přídavným mlýnkem na kávu a je vhodný jak na mletou kávu, tak porcovanou (tzv. E.S.E. pody) kávu. Kávovar disponuje třemi sítky na porcovanou kávu, na jednu porci kávy nebo dvě porce kávy. Pomocí funkce Flow-stop si nastavíte vhodnou velikost kávy, kterou si následně uložíte do paměti kávovaru. Technologie Termoblok zachovává vodu na přesné teplotě. Výhodou je vyjímatelný odkapávací tácek, díky kterému se pod pákou vytvoříte prostor navíc pro větší šálek nebo sklenici.

Pro

 • Jednoduchá manipulace
 • Malý, skladný
 • Tryska na našlehání mléka
Proti

 • Není dostatečně široký pro dva vysoké hrnky

Najít nejnižší cenu

DeLonghi EC 850.M

DeLonghi EC 850 MDeLonghi EC 850.M je pákový kávovar, který byl v roce 2014 oceněn jako produkt roku. Příkon tohoto kávovaru je 1450 W a disponuje parním tlakem 15 baru. Součástí kávovaru je nádobka na mléko, ve které si díky trysce snadno našleháte mléko na cafe latte. Obsah nádobky na vodu je 1 litr a disponuje automatickou funkci čištění. Z funkcí musíme vyzdvihnout nastavení síly kávy, nahřívač šálků a nastavitelnou teplotu kávy. Za nás oceňujeme automatické odvápňování přístroje. Kávovar je vybavený také ECO provozem, neboli-li automatickým vypnutím.

Pro

 • Odkládací plocha na šálky
 • Napěňovač mléka
 • Snadná údržba
Proti

 • Špatná viditelnost hladiny vody v nádržce, je potřeba otevřít zásobník

Najít nejnižší cenu

ETA 2180 90000

ETA 2180 90000ETA 2180 90000 je klasický pákový kávovar, s jehož pomocí si doma připravíte lahodné espresso jako z kavárny. Na lince nezabere příliš mnoho místa díky svému štíhlému tělu podobnému např. DeLonghi EC 685.W. Kávovar je vyveden v oblíbeném nerezovém provedení.

Kávovar disponuje vyjímatelnou nádržkou na vodu o objemu 750 ml. Tlak čerpadla je jako obvykle 15 barů. Přítomna je také parní tryska. Milovníci cappuccina tedy nepřijdou zkrátka. Horní plocha kávovaru slouží k nahřívání šálků. Když už jsme u šálků, tak ty zvládne kávovar naplnit dva najednou. Samozřejmostí jsou dvě různá sítka dle počtu připravovaných šálků.

Jako u většiny kávovarů této cenové kategorie je odměrka/tamper z plastu.

Pro

 • Pěkný design
 • Slušná cena
 • Výborně připravená káva

Proti

 • Plastová odměrka/tamper

Najít nejnižší cenu

Sencor SES 1710BK

Sencor SES 1710BKSencor SES 1710BK je pákový kávovar, který zaujme svou nízkou cenou. Vybaven je tlakovým čerpadlem schopným vyvinout tlak 15barů, což je u kávovarů standard. Najednou lze s kávovarem připravovat až 2 šálky. Pokud byste chtěli použít vyšší šálky nebo sklenice na latté, můžete vyjmout kryt odkapávače.

Na rozdíl od úzkých kávovarů ve stylu DeLonghi EC 685 je tento model poměrně široký a na lince zabere dost místa. Na druhou stranu má kávovar více prostoru pro přípravu dvou šálků, které se u úzkých kávovarů složitě vměstnávají pod filtr.

K dispozici je také parní tryska na napěnění mléka. Nádobka na vodu má objem 1,5 litrů. Setkali jsme se s názorem, že je to málo, nicméně si myslíme, že je to pro domácí použití plně dostačující objem.

Pro

 • Nízká cena
 • Možnost použití vyšších hrnků a sklenic
 • Snadná obsluha

Proti

 • Vrchní ohřevná plocha šálky příliš neohřeje
 • Plastová odměrka/tamper
 • Při přípravě kávy chrastí nádoba vodu

Najít nejnižší cenu

DeLonghi ECO 311.W

DeLonghi ECO 311Jako poslední pákový kávovar jsme vybrali rovněž od značky DeLonghi, model ECO 311.W s příkonem 1100 W a parním tlakem 15 bar. Kávovar je vybavený nahřívačem šálků a tryskou na našlehaní mléka. Dále kávovar disponuje 2 oddělenými termostaty, za pomocí kterých můžete zkontrolovat teplotu páry a vody.  Díky filtrům 2v1 můžete použít jak namletou kávu, tak klasické pody (porcovaná káva). Z funkcí musíme vyzdvihnout systém automatického vypnutí, nebo systém odkapávání. Pro vytvoření většího místa na šálky, stačí odejmout odkapávací mřížku. Součástí přístroje je i pěchovadlo na kávu.

Pro

 • Snadná údržba
 • Tichý
 • Kvalitní provedení
Proti

 • Občasné nerovnoměrné vytékání kávy z otvorů

Najít nejnižší cenu

Napsat komentář